Perfumy aromatyczne, inaczej nazywane perfumami ziołowymi, to bardzo różnorodna grupa olfaktoryczna. Znajdziesz tu klasyczne zapachy dla mężczyzn, jak i wiele odświeżających propozycji dla kobiet. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką zapachów ziołowych i rankingiem najładniejszych perfum aromatycznych.
Zapachy ziołowe, aromatyczne
Aromatyczne perfumy mają zielny, miętowy i metaliczny aspekt, który składnikom ziołowym nadaje czystość i świeżość. W głównych akordach znajdziemy aromatyczne zioła, pochodzące głównie z basenu Morza Śródziemnego, takie jak:
- lawenda,
- geranium,
- bazylia,
- kminek,
- rozmaryn,
- szałwia,
- mięta,
- estragon.
Aromaty te uzupełniają nuty drzewne. Czasem aromatyczne zapachy zawierają niuanse mchu, paczuli i nut balsamicznych, które dodają kompozycji ciepła. Mają żywy charakter i zazwyczaj silny zapach, który upalnym latem może być nieco przytłaczający. Związki aromatyczne dobrze komponują się z drewnem, cytrusami i przyprawami.

Perfumy aromatyczne to głównie perfumy męskie, chociaż składniki są również obecne w zapachach kobiecych.
Typy perfum aromatycznych
Początkowo perfumy ziołowe skupiały się wokół lawendy, ale przez lata ewoluowały, odkrywając nuty innych aromatycznych i ziołowych akcentów. Pozwoliło to na tworzenie coraz to ciekawszych i wyrafinowanych niuansów zapachowych.
Wśród grupy perfum aromatycznych możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych podgrup. Są to:
- Perfumy aromatyczno-wodne – najpopularniejsza wśród mężczyzn podgrupa zapachów łączy w sobie morską wodę z ziołowymi akcentami. Wśród tej grupy znajdziemy nie tylko perfumy, ale też wiele kompozycji wód kolońskich.
- Perfumy aromatyczno-fougere – również niezwykle popularna wśród mężczyzn podgrupa zapachów łączy w sobie specyficzną kompozycję fougere, która opiera się na połączeniu fasoli tonka z nutami ziołowymi.
- Perfumy aromatyczno-owocowe – świeże owoce dostarczają egzotycznych doznań, ale to aromatyczne, ziołowe nuty nadają tym doznaniom głębi.
- Perfumy aromatyczno-zielone – to jedno z najbardziej klasycznych połączeń męskich i unisex. Świeżość ziół dominuje tutaj w każdym aspekcie.
- Perfumy aromatyczno-przyprawowe – zioła świetnie łączą się z pikantnymi przyprawami w kuchni i odzwierciedla to ta podgrupa zapachów. Taka kombinacja nadaje kompozycji świeże i zarazem chłodne wrażenie.
Dla kogo perfumy ziołowe?
Perfumy aromatyczne potrafią być bardzo subtelne w swoim odbiorze. Niektóre kobiety uważają ziołowe perfumy za zapachy męskie, ale w połączeniu z nutami owocowymi mogą stać się idealne dla kobiety poszukującej świeżego, optymistycznego i nieskrępowanego zapachu.
Aby nie ograniczać kompozycji opartych na tych grupach zapachowych wyłącznie do jednej grupy docelowej, projektanci zapachów bardzo często tworzą kompozycje unisex. Idealne zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Najładniejsze perfumy aromatyczne dla kobiet i mężczyzn
Nasz ranking obejmuje perfumy aromatyczne z każdej z podgrup. Są to propozycje unisex, dla kobiet oraz dla mężczyzn. Najładniejsze i najciekawsze zapachy, w których nuty ziołowe dominują lub stanowią tło dla innych akordów.
Bvlgari Aqva Pour Homme (męskie)

Zaczynamy od aromatyczno-wodnych zapachów i tutaj jednym z niekwestionowanych królów jest Aqva Pour Homme marki Bvlgari. Perfumy te zostały wydane w 2005 roku i do tej pory cieszą się dużą popularnością. Autorem kompozycji jest perfumiarz Jacques Cavallier. Głównymi akordami są cytrusowy, morski i aromatyczny, a kompozycja wygląda następująco:
Nuty głowy: mandarynka, pomarańcza, petitgrain
Nuty serca: wodorosty, lawenda, kwiat bawełny
Nuty bazy: nuty drzewne, cedr, paczula, szałwia muszkatołowa, bursztyn.
Jeśli interesuje Cię ten zapach, to sprawdź cenę i dostępność w drogerii.
W Aqva Pour Homme cytrusy bardzo szybko są przełamywane przez morski akcent w postaci wodorostów i aromatyczną lawendę. Zapach jest bardzo świeży, typowo letni, ale jednocześnie posiada oryginalny charakter. Pod koniec do głosu dochodzą akordy drzewne i co ciekawe – nieco rozgrzewająca paczula.
Giorgio Armani Acqua di Gio (męskie)

Acqua di Gio marki Giorgio Armani to kolejny męski klasyk z rodziny zapachów aromatyczno-wodnych. Został wydany w 1996 roku i właściwie przez wiele lat był niedoścignionym wzorcem świeżych zapachów dla mężczyzn. Pierwszy rzut oka na kompozycję może sugerować, że są to perfumy bardzo złożone:
Nuty głowy: limonka, cytryna, bergamotka, pomarańcza, mandarynka, jaśmin, neroli
Nuty serca: nuty morskie, calone, brzoskwinia, jaśmin, frezja, hiacynt, cyklamen, fiołek, róża, rozmaryn, kolendra, gałka muszkatołowa
Nuty bazy: białe piżmo, mech dębowy, paczula, cedr, bursztyn.
Jednak poszczególne nuty zostały tak skomponowane, że Acqua di Gio uchodzi wręcz za zapach minimalistyczny. Najpierw do głosu dochodzą akordy cytrusowe, następnie aromatyczne, morskie i wreszcie – korzenne oraz drzewne.
Ogromną mocą tego zapachu jest harmonijność. Jeśli jeszcze go nie znasz, to koniecznie przetestuj.
Hermès Eau des Merveilles Bleue (damskie/unisex)

Kolejna propozycja to aromatyczno-wodne perfumy dla kobiet genialnej marki Hermès. Eau des Merveilles Bleue to zapach bardzo oryginalny w swojej grupie, w nietuzinkowy sposób przedstawiający nuty morskie, połączone z drzewnymi i korzenno-ziemistą paczulą. Całość kompozycji wygląda bardzo prosto: nuty morskie (przez producenta określane jako zapach morskich kamieni), nuty drzewne (w tym jałowiec) i paczula.
Eau des Merveilles Bleue stworzyła Christine Nagel, a kompozycja miała przywodzić na myśl chłodne plaże znane z jej dzieciństwa, a nawet – zapach mokrych morskich kamieni. To perfumy bardzo świeże, chłodne w odbiorze, idealne na najbardziej upalne dni.
Sprawdź cenę i dostępność w perfumerii.
Zapach na pewno jest intrygujący i bardzo wyróżnia spośród typowo mainstreamowych propozycji.
Guy Laroche Drakkar Noir (męskie)

Kto powiedział, że perfumy popularne kilkadziesiąt lat temu dzisiaj nie mogą posiadać statusu nowoczesnych? Gdy mówimy o takim zjawisku, jednym z pierwszych zapachów, który przychodzi na myśl jest woda toaletowa Drakkar Noir, która została wprowadzona na rynek w 1982 roku przez Guy’a Laroche. Jest to zapach, który zdominował męskie kompozycje w latach 80-tych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
Drakkar Noir to musujące, pikantne i aromatyczne męskie perfumy, z wyrafinowaną kombinacją nut owocowych i drzewnych. Należą do grupy zapachów aromatyczno-fougere. Kompozycja jest bardzo złożona i znajdziemy w niej następujące elementy:
Nuty głowy: lawenda, rozmaryn, mięta, werbena cytrynowa, bazylia, dzięgiel, cytryna, bergamotka
Nuty serca: jałowiec, kolendra, piołun, dzięgiel, cynamon, goździk, jaśmin
Nuty bazy: mech dębowy, skóra, jodła, sosna, cedr, drzewo sandałowe, wetyweria, paczula, bursztyn.
Na początku poczujemy silny zapach rozmarynu, mięty, bazylii, lawendy i aromatów cytrynowych. Z kolei nuta serca zaskoczy nas subtelnym cynamonem oraz zapachem jałowca i kolendry. Baza tego kultowego zapachu opiera się na nutach drzewnych i akcentach żywicznych, orientalnych.
Drakkar Noir to wyjątkowa kompozycja, zapach jest naprawdę przyjemny i intrygujący. Charakteryzuje się wyjątkową świeżością. Zapach adresowany jest raczej dla dojrzałych mężczyzn o mocnej osobowości niż do nastolatków.
Giorgio Armani Acqua di Giò Profondo (męskie)

Dla równowagi – z grupy męskich zapachów aromatyczno-fougere prezentujemy stosunkową nowość: perfumy Acqua di Giò Profondo marki Giorgio Armani wydane w roku 2020. Na początku spójrzmy na kompozycję:
Nuty głowy: nuty morskie, bergamotka, zielona mandarynka
Nuty serca: rozmaryn, lawenda, cyprys, mastyks
Nuty bazy: piżmo, paczula, bursztyn.
Dominują w niej akordy aromatyczne, morskie i cytrusowe. Zapach można określić jako typowy “świeżak” o nieco sportowym zacięciu. Przywodzi na myśl beztroskie wakacje nad morzem, z chłodnym powiewem bryzy, unoszącym się w powietrzu aromatem lawendy i cytrusów.
Acqua di Giò Profondo prawdopodobnie najlepiej trafi w gust młodych mężczyzn, lubiących aktywność.
Hermès Un Jardin Sur Le Toit (unisex)

Un Jardin Sur Le Toit to perfumy dla kobiet i mężczyzn z grupy aromatyczno-owocowej. Tym razem Hermès przenosi nas do własnego ogrodu na dachu w samym sercu Paryża, a dokładnie przy Rue du Faubourg Saint-Honoré, gdzie mieści się siedziba marki.
Uzasadnione pytanie brzmi: jak pachnie ogród Hermèsa? W perfumach znajdziemy następujące nuty:
trawa, czerwone jabłko, gruszka, róża, rozmaryn, magnolia.
Poczujemy przede wszystkim akordy zielone, owocowe, kwiatowe oraz aromatyczne. Twórcą zapachu jest genialny Jean-Claude Ellena.
Un Jardin Sur Le Toit to perfumy świeże, rześkie w odbiorze, jednocześnie pełne radości. Zapach świeżo skoszonej lub mokrej twarzy, dojrzewających jabłek, dopiero zaczynających kwitnąć róż i aromatycznych ziół – tak w skrócie można określić tę kompozycję.
Tom Ford Neroli Portofino (unisex)

Pozostajemy w grupie zapachów ziołowych i owocowych, ale tym razem przedstawiamy perfumy cytrusowo-aromatyczne. Przedstawicielem tej grupy jest Neroli Portofino marki Tom Ford.
Ożywcza i wibrująca świeżość, która charakteryzuje te aromatyczne i musujące perfumy, przypomina bujną roślinność typową dla Portofino. Wszystko przez umiejętne (doskonale wyważone) połączenie elementów należących do różnych rodzin węchowych. Spójrzmy więc na kompozycję:
Nuty głowy: bergamotka, mandarynka, cytryna, gorzka pomarańcza, lawenda, rozmaryn, mirt
Nuty serca: kwiat afrykańskiej pomarańczy, neroli, jaśmin, pittosporum
Nuty bazy: bursztyn, piżmian właściwy, dzięgiel.
W Neroli Portofino nuty owocowe, kwiatowe i aromatyczne wzmocnione są ciepłym i głębokim tłem na bazie bursztynu i piżmianu właściwego. Po rozpyleniu zapach urzeka zmysły i zaspokaja niepohamowaną chęć podróżowania.
Carolina Herrera 212 Heroes (męskie)

212 Heroes marki Carolina Herrera to męskie perfumy z grupy aromatyczno-owocowych. Zostały wydane w 2021 roku. Dominującymi akordami są w nich: aromatyczny, owocowy, korzenny. Cała kompozycja prezentuje się następująco:
Nuty głowy: konopie indyjskie, gruszka, imbir
Nuty serca: geranium, szałwia
Nuty bazy: piżmo, skóra.
To kolejne perfumy Herrery, w których użyte zostało konopie indyjskie (wcześniej w Bad Boy), ale tym razem nie dominuje ono w kompozycji. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj nuty owocowe, nieco słodkie, a następnie przechodzące w drzewne, z zakurzonym akcentem.
Zapach ten może się spodobać młodym mężczyznom (w tym nastolatkom), dla starszych panów może być zbyt “frywolny”.
Guerlain Aqua Allegoria Herba Fresca (unisex)

Aqua Allegoria Herba Fresca to jedne z najpiękniejszych zapachów aromatyczno-zielonych, jakie kiedykolwiek powstały. Ich chłodna świeżość jest wręcz porażająca i co ciekawe – to zapach, który świetnie sprawdzi się nawet podczas tropikalnych upałów. Kompozycja nie jest skomplikowana, składają się na nią następujące elementy:
Nuty głowy: cytryna, koniczyna
Nuty serca: mięta, zielona herbata
Nuty bazy: konwalia, cyklamen.
To jednak nie znaczy, że perfumy są “proste” czy “płaskie”, wręcz przeciwnie – tętnią życiem, zielonością, soczystością. Pod względem akordów dominuje tutaj zielony, aromatyczny i cytrusowy, a rozwój zapachu zaczyna się od dosyć mocnego uderzenia mięty.
Aqua Allegoria Herba Fresca zostały wydane w 1999 roku i stworzone przez samego mistrza: Jean-Paula Guerlain wraz z Mathilde Laurent.
Hermès H24 (męskie)

H24 marki Hermès to perfumy aromatyczno-zielone dla mężczyzn, choć przechylające się w stronę unisex. To, co szczególnie zasługuje na uwagę, to akordy metaliczne, bardzo rzadko spotykane w perfumach. Osiągnięto ten efekt poprzez zastosowanie molekuły o nazwie sclarene, której aromat porównuje się do zapachu rozgrzanego żelazka. Cała kompozycja przedstawia się następująco: szałwia muszkatołowa, narcyz, drzewo różane, sclarene.
W zamierzeniu perfumy H24 miały łączyć dwa światy: betonowo-stalowy charakter miasta i aromatyczny, spokojny las. Trzeba przyznać, że Christine Nagel (twórczyni kompozycja) oddała tę koncepcję w sposób wręcz genialny.
Zapach zaczyna się nieco słodko, owocowo, ale szybko do głosu dochodzą zielone i aromatyczne nuty, przemieszane z metalicznym wydźwiękiem. Całość zamykają akordy szyprowe.
Azzaro Chrome Eau de Parfum (męskie)

Chrome Eau de Parfum marki Azzaro to propozycja męskiego zapachu z grupy aromatyczno-przyprawowej. Perfumy te miały swoją premierę w 2022 roku. Kompozycja przedstawia się następująco:
Nuty głowy: zielona mandarynka
Nuty serca: lawenda
Nuty bazy: sosna.
Wśród głównych akordów wyczujemy przede wszystkim aromatyczne, drzewne i lawendowe. Chrome Eau de Parfum bardzo mocno nawiązują do krajobrazów śródziemnomorskich, wraz z ich charakterystycznymi zapachami cytrusów, ziół oraz drzew iglastych. Jednocześnie mają one lekki, oceaniczny charakter.
Polecamy do testowania tym panom, którzy szukają wakacyjnego zapachu pozbawionego słodyczy, za to podbudowanego akcentami drzewnymi.
Carthusia 1681 (męskie/unisex)

Ostatnia propozycja to perfumy 1681 marki Carthusia – aromatyczno-przyprawowy zapach, który właściwie osiągnął już status kultowego w swojej grupie, choć premierę miał w 2010 roku. Marka ta jest niszowa, więc dodamy, że pochodzi z włoskiej wyspy Capri. Z kolei nazwa zapachu: “1681” nawiązuje do roku, w którym mnisi z klasztoru Kartuzów zaczęli wytwarzać perfumy.
Spójrzmy na kompozycję:
Nuty głowy: kolendra, czerwony tymianek, rozmaryn, mandarynka, bergamotka
Nuty serca: irys, czarny pieprz, lawenda, petitgrain, neroli
Nuty bazy: drzewo sandałowe, kadzidło, cedr, bursztyn, wanilia, piżmo.
Ogrom ziół, w genialny sposób skomponowanych w nucie głowy, połączony został z “ciemnym” w odbiorze irysem, a to wszystko podane na bazie drzewno-kadzidłowych zapachów, które można nazwać wręcz “klasztornymi”.
Carthusia 1681 nie jest kompozycją skromną i nawiązuje do najlepszych tradycji perfumeryjnych.
Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!