Strona główna » Nuty zapachowe » Szypr i nuty szyprowe – jak pachną i komu polecić zapachy szyprowe?

Szypr i nuty szyprowe – jak pachną i komu polecić zapachy szyprowe?

Szypr i nuty szyprowe

Szypry to rodzina aromatów charakteryzujących się zapachami ziemi, mchu, dębu, cedru, paczuli, cytrusów i bergamotki. Zapachy szyprowe są ciepłe, suche i prawie wszystkie zbudowane są wokół drzewnego, omszałego akordu. W rzeczywistości jest to złożona mieszanka nut, która jednak jest bardzo rozpoznawalna. Poznaj historię zapachów szyprowych i ich odmiany.

Co to jest szypr i jaka jest historia zapachów szyprowych?

Chociaż w języku polskim słowo “szyprowy” może kojarzyć się z cyprysami, to jednak nie ma z nimi nic wspólnego. Szypr to po prostu spolszczona nazwa francuskiego słowa “chypre”, które oznacza wyspę Cypr. Skąd wzięło się to słowo w naszym słowniku? 

W 1917 roku François Coty wypuścił perfumy “Chypre”, inspirowane właśnie krajobrazem śródziemnomorskiej wyspy Cypr. To połączenie nut olfaktorycznych było tak udane, że wielkie domy perfumeryjne wzięły je za inspirację, projektując aromaty z tej samej rodziny. Obecnie wszystkie współczesne “szypry” wywodzą się od słynnego, pierwotnego akordu zapachowego, jakim stał się akord szyprowy.

Kluczowy składnik nut szyprowych to mech dębowy (z łac. Evernia prunastri). W rzeczywistości mech dębowy nie jest mchem, ale porostem (konkretnie jest to krzyżówka grzyba i alg). Najliczniej występuje na kilku odmianach drzew rosnących w klimacie umiarkowanym półkuli północnej, głównie w takich miejscach jak kraje bałkańskie oraz Bułgaria i Macedonia, ale można go spotkać także w Polsce. 

Mech dębowy - składnik zapachów szyprowych
Mech dębowy (z łac. Evernia prunastri) – główny składnik zapachów szyprowych

Mech dębowy rośnie głównie na pniach i gałęziach dębów. Zbiór tego porostu następuje dwa razy w roku – na zimę oraz wiosnę. By pozyskać 100 gramów absolutu, potrzebne jest około 10 kg mchu. Aby uwolnić swój zapach, mech dębowy musi być przechowywany przez kilka miesięcy. Dawniej w tym celu był mieszany z alkoholem. Obecnie do uzyskania absolutu stosuje się metodę ekstrakcji. 

Mech dębowy jest jednym z najważniejszych składników w branży perfumeryjnej, choć dość tajemniczym i mało znanym opinii publicznej.

Jak pachną zapachy szyprowe?

Rodzina szyprowych zapachów jest jedną z najbardziej charakterystycznych w świecie perfum. Główne nuty są wykorzystywane w wielu znanych i lubianych zapachach. Perfumy szyprowe zazwyczaj pozwalają się łatwo zidentyfikować, ponieważ zapachy te składają się z bardzo rozpoznawalnych nut. Zapach mchu po deszczowym dniu, pachnący las, mokre drewno, żywica, olejki paczuli i cytrusy. Te charakterystyczne akordy, znane niemal każdemu, składają się na zapachy szyprowe.

Jak pachnie klasyczny szypr? 

  • Nuta głowy to bergamotka i inne cytrusy: pomarańcza, cytryna, limonka. 
  • Nuta serca składa się z akordów kwiatowych, wśród których dominuje przede wszystkim jaśmin i róża, czasem pojawia się irys oraz bez.
  • Bazowe nuty to mech dębowy, absolut labdanum i nuty zwierzęce: piżmo lub cywet.

Rezultatem jest mocny i długotrwały zapach , który nie pozostaje niezauważony, ale też nie jest uciążliwy. Dzięki połączeniu świeżych składników uzyskuje się aromat, który może i nieco wykracza poza normę, ale nie jest przytłaczający. 

Jeśli szukasz zapachów szyprowych, to sprawdź dział Perfumy szyprowe w Notino. Znajdziesz tam zapachy damskie, męskie i unisex, w których nuty szyprowe są wyraźnie wyczuwalne. By zawęzić wyniki, możesz skorzystać z filtrów, które są po lewej stronie.

Rodzaje szyprów

Dzięki wniesieniu nowych aromatów do bazy za jaką uznawany jest mech dębowy, rozwinął się szereg wariacji zapachów inspirowanych klasycznym “Chypre”. Nuty szyprowe rzadko pojawiają się same, zazwyczaj są łączone z wieloma innymi składnikami.

Wyróżniamy 6 głównych podgrup nut szyprowych:

  • Zapachy szyprowo-kwiatowe: dominuje tu jaśmin i róża, ponieważ spośród wszystkich kwiatów te dwa najlepiej łączą się z szyprem. Głównie ze względu na swoją intensywność. Co w efekcie daje bardzo wyrafinowane kreacje zapachowe.
  • Zapachy szyprowo-owocowe: gdzie prym wiodą owoce egzotyczne i np. aromat brzoskwini. Te aromaty są bazą dla większości perfum owocowych.
  • Zapachy szyprowo-skórzane lub zwierzęce: najpopularniejsze aromaty to piżmo, cywet i ambra. Głównie stosowane jako baza perfum ze względu na swoją wysoką trwałość. 
  • Zapachy szyprowo-zielone: to głównie mchy i liście. Takie kombinacje potrafią nadać zapachom lekko sportową nutę, z poczuciem lekkiej wiosennej bryzy.
  • Zapachy szyprowo-drzewne: drzewo sandałowe, wetyweria, drzewo cedrowe nadają perfumom głębię. Wykorzystywane są najczęściej jako drzewne nuty bazowe.
  • Zapachy szyprowe świeże: bergamotka jest filarem tej grupy. Lekki, świeży i delikatny zapach wykorzystywany jest głównie w górnych nutach perfum.
Bergamotka i olejek z bergamotki
Olejek ze skórki bergamotki to charakterystyczny składnik zapachów szyprowych

Dla kogo perfumy szyprowe?

Szypr to klasyczna mieszanka kwiatowo-drzewna, obecna zarówno w perfumach damskich, jak i męskich. Ze względu na długą trwałość, perfumy te są bardziej odpowiednie na jesienno-zimowe wieczory. To idealny czas, aby z nich korzystać, ponieważ wtedy pachną najpiękniej. Mówimy tu o bardziej klasycznych szyprach, z wariacji owocowych, zielonych czy świeżych można korzystać także wiosną i latem. 

Zapachy szyprowe są wręcz stworzone dla ludzi, którzy szukają czegoś mocnego i odważnego, ale nie przytłaczającego. Szeroki wachlarz perfum z tej rodziny gwarantuje, że każdy znajdzie zapach idealny dla siebie.

Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *