Czym dokładnie jest wetyweria i jak pachnie? Dlaczego kompozycje oparte na wetywerii są tak popularne? Jakie perfumy z wetywerią warto kupić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy i rankingiem najciekawszych perfum z wetywerią dla kobiet oraz mężczyzn.
Co to jest wetyweria?
Wetiwer to roślina zielna, a jej łacińska nazwa botaniczna brzmi: Chrysopogon zizanioides. Pochodzi z Indii i Indonezji, a obecnie występuje również na wyspie Reunion, Madagaskarze, w Angoli, w Brazylii, w Chinach, a także na Haiti i Jawie.
Nazwa vetiver wywodzi się od tamilskiego terminu „vettiveru”. Jest to roślina wiecznie zielona, wieloletnia i zdecydowanie długowieczna – może żyć nawet do 50 lat. Jej korzenie sięgają nawet do 5 metrów w głąb ziemi. Co ciekawe, nie rozrastają się w poziomie. Wnikają w ziemię pionowo.
To właśnie liczne, małe, białe korzenie wetywerii, zwane kłączami, skrywają w sobie interesujący zapach. Zbiór korzeni odbywa się ręcznie, zwykle dwa lata po pierwszej uprawie, w porze suchej między grudniem a lipcem-wrześniem, w zależności od regionu, w którym są uprawiane. Rośliny pozbawione korzeni są następnie szybko umieszczane z powrotem w ziemi w celu rekultywacji w oczekiwaniu na odrost korzeni.
Jak pachnie wetyweria?
Wetyweria zaskakuje złożonością zapachów. Chociaż jest rośliną zielną, nie pachnie jak roślina w ścisłym tego słowa znaczeniu, raczej jest mieszanką zapachów wilgotnej ziemi i suchego drewna. Ta podwójna charakterystyka „wilgotności” i „suchości” zależy od tego, jak jest przetwarzana (metoda ekstrakcji).
W zależności od miejsca uprawy, wetyweria może mieć lekko przydymiony lub nieco gorzki zapach. Esencję absolutną pozyskiwaną z wetywerii można określić jako wytrawną, głęboką nutę drzewną, o ziemistym, lekko przydymionym tonie, z akcentami orzecha laskowego, czasem świeżą i gorzką jednocześnie.
Wetyweria – historia użycia w perfumiarstwie
W starożytnych Indiach olejek eteryczny z wetywerii był nazywany „olejkiem spokoju” i był szeroko stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do łagodzenia bólów głowy.
Pomimo tego, że jest bardzo starym ziołem, wetyweria pojawia się na Zachodzie dopiero na początku XIX wieku. Dokładnie we Francji, gdzie w 1809 roku przeprowadzono pierwszą analizę chemiczną olejku wetiwerowego sprowadzanego z wyspy Reunion (wyspa Reunion od XVII wieku należy do Francji).
Perfumy z wetywerią największą popularność zaczęły zdobywać w latach 50. XX wieku, kiedy to zaczęły zajmować miejsce rozpowszechnionych wcześniej zapachów fougere.
W latach 70. i 80. wetyweria wraz z paczulą była kojarzona z ruchami hippisowskimi, ze względu na swoje indyjskie pochodzenie. Tradycje sięgania po ten składnik utrzymywały się przez lata, jednak największy rozgłos wetyweria zyskała, gdy bardzo odważnie sięgnęli po nią projektanci mody i perfum.
Dzisiaj przyjmuje się, że jest ważnym składnikiem około jednej piątej wszystkich męskich perfum. Zyskała więc olbrzymią popularność na całym świecie.

Zastosowanie wetywerii w perfumiarstwie
We współczesnych perfumach używa się przede wszystkim syntetyczne cząsteczki o nazwie wetyweril, pozyskiwane z olejku eterycznego z wetywerii. Olejek eteryczny z kolei pozyskuje się z korzeni wetywerii. Kłącza rośliny w pierwszej kolejności myje się oraz kroi na mniejsze kawałki. Następnie trzeba je wysuszyć na słońcu i poddać destylacji parowej. W efekcie ekstrakcji pozyskuje się lepki olejek eteryczny o bursztynowej barwie.
Najlepsza jakość uzyskiwana jest, gdy ekstrahuje się olejek z około dwuletnich roślin. Aby pozyskać około 1 kg olejku eterycznego, potrzeba około 150 kilogramów korzeni wetywerii.
Na obecną chwilę nie wynaleziono żadnej substancji stricte syntetycznej, mogącej zastąpić cząsteczki pozyskane z olejków eterycznych. Dlatego wszystkie perfumy posiadające w swojej kompozycji wetywerię, zawierają składnik naturalnego pochodzenia. Uzyskaną substancję wykorzystuje się przede wszystkim jako nutę drzewną oraz jako utrwalacz dla bardziej lotnych zapachów.
Perfumy, które spowodowały, że wetyweria jest sławna
Wśród pionierów zapachów z wetywerią możemy wyróżnić przede wszystkim kompozycje Guerlain i Carven. Te zapachy zrewolucjonizowały rynek perfum i zapoczątkowały nowy trend w perfumiarstwie.
Carven Vetiver Carven
Wprowadzone na rynek w 1957 roku i jednocześnie pierwsze męskie perfumy marki Carven. Podobno Marie-Louise Carven (założycielka domu mody Carven) postanowiła stworzyć zapach dla męża, który nie przepadał za popularnymi wówczas cięższymi perfumami. Nowy zapach miał być oparty na przyrodzie, drzewach i morzu.
Zapach Vetiver Carven to drzewno-aromatyczna kompozycja wzbogacona akcentami bergamotki, trawy cytrynowej oraz lawendy, pomarańczy i geranium. Oryginalna kompozycja została przeformułowana w 2014 roku.
Vetiver Guerlain
Ta klasyczna kompozycja powstała w 1959 roku i przyczyniła się światowego sukcesu domu mody Guerlain. Zaprojektowane przez Jean-Paul Guerlain perfumy odznaczały się zrównoważoną, elegancką kompozycją, przywołującą na myśl wiejski poranek. Nuty tytoniu i drewna są tutaj połączone z nutami wetywerii, szałwii i drzewa sandałowego. Za lekkie akcenty odpowiedzialne są mandarynki i cytryny.
Najpiękniejsze perfumy unisex z wetywerią
W damskich perfumach wetyweria bardzo rzadko jest główną bohaterką, dlatego dla Pań polecamy perfumy unisex, które świetnie sprawdzają się bez względu na płeć.
Diptyque Vetyverio

Vetyverio marki Dyptique to zapach, w którym na pierwszy plan wraz z wetywerią wysuwa się grejpfrut. Pachnie relaksująco i aromatycznie, a zarazem nieco mrocznie i tajemniczo. Znajdziemy tutaj również lekko pikantną nutę.
Otwarcie to soczysty i kwaśny grejpfrut, który przechodzi w niezwykle misterny i ziemisty ton wetywerii. Pozostałe składniki są tłem, w nienachalny sposób pozostają w drugim szeregu. Zapach jest często postrzegany jako cytrusowa i lżejsza wersja Encre Noir Lalique.
Nuty głowy: grejpfrut, cytryna, mandarynka
Nuty serca: róża, geranium, ylang-ylang, gałka muszkatołowa, goździk
Nuty bazy: haitańska wetyweria, piżmo, cedr.
Diptyque Vetyverio to świetne podejście do wetiweru i chociaż może nie podobać się wszystkim, ma w sobie wiele uroku i intryguje.
Jest to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji w katalogu Diptyque.
Guerlain Aqua Allegoria Nerolia Vetiver

Aqua Allegoria Nerolia Vetiver to stosunkowo nowa propozycja od Guerlain – powstała w 2022 roku. Jest to aromatyczno-korzenny zielony zapach unisex, czyli dla kobiet i mężczyzn. Opiera się na ciekawej mieszance nut neroli, wetiweru, figi i bazylii.
Zapach jest bardzo świeży z odrobiną ostrości, idealny na lato – bardzo orzeźwia. Ziemista wetyweria nadaje stanowczy ton, który jest łagodzony przez świeże, momentami lekko słodkie neroli oraz delikatnie ziołową bazylię.
Główne nuty: neroli, wetyweria, figa, bazylia.
Aqua Allegoria Nerolia Vetiver to powrót do sedna tego, czym jest seria Aqua Allegoria – do natury.
Rok później, bo w 2023 roku, na rynku ujrzeliśmy flanker tego zapachu, czyli Nerolia Vetiver Forte.
Guerlain Aqua Allegoria Nerolia Vetiver Forte

Flanker wydanej w 2022 roku Nerolia Vetiver wzbogacony został dodatkowymi nutami bergamotki, petitgrain, róży oraz cedru i fasoli tonka. Wersja forte to intensywniejsza wersja oryginału.
Nuty głowy: bergamotka, liść figi, petitgrain
Nuty serca: neroli, figa, róża
Nuty bazy: wetyweria, cedr, fasola tonka.
W otwarciu uderza zapach świeżo skoszonej łąki, lekko wilgotnej ziemi i porannej rześkiej rosy. Do kwaśnej bergamotki z czasem dołącza figa – dopełnia ten etap kompozycji lekką słodkością. Dalej przenosimy się już do drzewnego tła, co dobrze równoważy wcześniejszą euforię. To wszystko powoduje, że Guerlain Nerolia Vetiver Forte to jedna z najdoskonalszych i najbardziej wyrafinowanych wersji zielonych perfum na rynku.
Jest odpowiednio rześka, ale nie do przesady. Co ciekawe jest bardzo trwała, co nie jest regułą przy perfumach zielonych. Będzie to doskonały wybór na lato i cieplejsze dni w roku.
Chopard Gardens of the Tropics Vétiver d’Haïti au thé vert

Gardens of the Tropics Vétiver d’Haïti au Thé Vert został opracowany przez perfumiarza Alberto Morillasa, człowieka, który miał udział w stworzeniu niemal 7000 zapachów. Widać tu olbrzymie doświadczenie perfumiarza, szczególne we właściwym doborze składników.
Wetyweria to wspaniały, wszechstronny składnik, który świetnie sprawdza się zarówno jako baza jak i bohaterka wielu kompozycji i tak też jest w tym przypadku – pełni tutaj rolę pierwszoplanową. Perfumy te to prosty zapach wetiweru, połączony z mocną dawką drzewa cedrowego i orzeźwiającą nutą zielonej herbaty.
Nuty głowy: zielona herbata, bursztyn
Nuty serca: haitańska wetyweria, cedr
Nuty bazy: nuty drzewne, piżmo.
Jest to propozycja dla osób szukających bardzo trwałych perfum opartych na wetywerii. Zapach ten to zdecydowanie kategoria unisex.
Doskonale nadaje się do noszenia w ciągu dnia i w okresie od wiosny aż do jesieni.
Prada Infusion de Vetiver

Prada Infusion de Vetiver to kolejny dobrze skomponowany zapach bazujący na wetiwerze. Podobnie jak inne zapachy Infusion, Infusion de Vétiver została stworzona przez perfumiarkę Danieę Andrier. Pomimo swojej dość lekkiej struktury, Infusion de Vétiver ma jednak dużą trwałość i dobrą projekcję.
Główne nuty: haitańska wetyweria, sycylijska bergamotka, imbir, tunezyjskie neroli, róża turecka, lima, kardamon, włoska tangeryna, estragon.
Zapach ten zaczyna się mocnym aromatem kwaśnych cytrusów, po których szybko wyczuwalny staje się estragon – on właśnie dominuje w otwarciu. Kolejne wyczuwalne nuty to pikantny imbir, pieprz i piżmo. Sama wetyweria jest jakby tłem dla pozostałych składników. Jest wyczuwalna, ale nie wysuwa się na pierwszy plan.
Perfumy dobrze nosi się przez cały dzień. Nie przytłaczają, są lekkie i świeże.
Laboratorio Olfattivo Vetyverso

Laboratorio Olfattivo Vetyverso to drzewno-aromatyczno-korzenny zapach unisex dla kobiet i mężczyzn. Przydymiony, drzewny charakter wetiweru jest tutaj pięknie rozświetlony gorzką pomarańczą oraz nutami przypraw, tworząc idealny zapach dla osób poszukujących aromatycznej niespodzianki.
Nuty głowy: gorzka pomarańcza, gałka muszkatołowa, goździk
Nuty serca: wetyweria, czarny pieprz, różowy pieprz, grejpfrut
Nuty bazy: drzewo sandałowe, cedr, szałwia muszkatołowa, białe piżmo.
Zapach ma bardzo dużą projekcję oraz trwałość. Nie da się go nie zauważyć.
Sprawdzi się nie tylko w cieplejsze dni. Dzięki swojej uniwersalności, przyda się podczas wielu okazji.
Molton Brown Vetiver & Grapefruit

Pierwszą rzeczą, którą wyczujemy w perfumach Molton Brown Vetiver & Grapefruit, są grejpfrutowe nuty, które od samego początku witają nas swoim aromatem. Stanowią one nie tylko wstępne elementy zapachu, ale także jego serce i bazę. Idealnie byłoby, gdyby wetyweria znalazła się w sercu kompozycji, pomagając zrównoważyć cytrusy z odrobiną drzewnej ziemistości. Jednak wetiwer jest tu obecny bardzo subtelnie, przez co dla osób szukających perfum, gdzie będzie on jedynym bohaterem, ta propozycja może być jednak rozczarowaniem.
Nuty głowy: grejpfrut, kardamon, różowy pieprz
Nuty serca: gałka muszkatołowa, cynamon
Nuty bazy: wetyweria, cedr, paczula.
Nie zmienia to faktu, że Vetiver & Grapefruit to świetna kompozycja unisex. Bardzo dobrze się nosi i jest idealna na dzień.
Polecana jest na okres od wiosny do jesieni, chociaż ma też fanów ceniących sobie ją głównie zimą.
Ciekawe perfumy męskie z wetywerią
Wśród męskich zapachów opartych na wetywerii znajdziemy nie tylko lekkie, odświeżające kompozycje, ale również typowo jesienno-zimowe, o cięższym kalibrze i dużej tajemniczości.
Lalique Encre Noir i flanker

Encre Noir to bardzo ciekawy i nieszablonowy zapach. Charakterystyczny czarny flakon, przypominający kałamarz już niejako przygotowuje nas na to, co nas czeka po aplikacji. A czeka nas mrok i magia. Mistrzowsko dobrane składniki powodują, że wita nas ciężki, ciemny zapach, który jest nie tylko ziemisty, ale ma swoje korzenie głęboko w tajemniczej ciemności.
Wyczujemy tu chłodną, lekko pikantną wetywerię, ale nie w wydaniu klasycznej, świeżej wody kolońskiej, właśnie tu tkwi fenomen tego zapachu. Wetyweria w tym wydaniu jest zimna, drzewna, aromatyczna i cierpka. Dawka piżma czyni tę kompozycję zapachową nieco łagodniejszą w końcowym etapie, a nuta drzewa kaszmirowego nadaje delikatnie przyprawowy, żywiczny akcent.
Nuty głowy: cyprys
Nuty serca: wetyweria
Nuty bazy: drzewo kaszmirowe, piżmo.
Encre Noir jak na tak wysublimowany zapach ma bardzo atrakcyjną cenę. Piękny flakon wzbogaci każdą kolekcję perfum.
Najlepszy efekt uzyskamy aplikując perfumy w chłodnie dni jesienią i zimą.
Lalique Encre Noir Extreme

Encre Noire À L’Extrême od Lalique jest dokładnie tym, czego można się spodziewać po zapachu o takiej nazwie: bogatsza, bardziej intensywna i bardziej ekstremalna wersja oryginału. Aby uczcić dziesiątą rocznicę Encre Noire, perfumiarz Nathalie Lorson na nowo zinterpretowała kultowy zapach wetiweru, przesuwając charakter oryginału aż do granic możliwości. Czy to się udało? Zdecydowanie tak, ale trzeba dodać, że uzyskany efekt nie jest raczej skierowany do masowego klienta, trafi w gust miłośników niszowych kompozycji.
Nuty głowy: cyprys, żywica elemi, bergamotka
Nuty serca: wetyweria, kadzidło, irys
Nuty bazy: benzoes, drzewo sandałowe, paczula.
Encre Noire À L’Extrême rozpoczyna się czystą wetywerią. Początkowo pojawia się w formie wyblakłej, jest nieco zacieniona jakby próbowała się uwolnić i wyjść na powierzchnię. Gdy już jej się to uda, czujemy surowość i ostrość, która jest z kolei łagodzona miękką nutą irysa. Gdy wysycha, zaczyna rozgrzewać drewnem i przyprawami. Czuć tu więcej ciepła niż w wersji Encre Noir.
Zapach wydaje się odważny, ale nie jest nachalny. Do noszenia zimą i jesienią.
Hermes Terre D’Hermes

Terre d’Hermes pachnie wyjątkowo męsko, dorośle i dominująco. Pomarańcza i grejpfrut są wyraźnie obecne już od samego początku, ale wetyweria nie daje o sobie zapomnieć. Co prawda uwalnia się dopiero w bazie, ale jest już wyczuwalna na wcześniejszych etapach. Właśnie tę końcową kombinację nut, gdzie znajdziemy również cedr, paczulę i benzoes, będziesz czuć aż do końca, aż zniknie ze skóry.
Nuty głowy: pomarańcza, grejpfrut
Nuty serca: pieprz, pelargonia, flint
Nuty bazy: wetyweria, cedr, paczula, benzoes.
Jest to bardzo suchy, ziemisty, drzewno-cytrusowy zapach. Zdecydowanie nie jest dla chłopców i nastolatków.
Hermes Terre d’Hermès Eau Intense Vétiver

W Terre d’Hermès Eau Intense Vétiver klasyczna wersja zapachu została ożywiona za sprawą cytryny i bergamotki. Początek jest niezwykle świeży i ostry. Szybko jednak przemija i wchodzi w ciepłe nuty lekkiej słodkości. Sama wetyweria jest tutaj cieplejsza, również ziemista, ale wzbogacona bursztynem. W efekcie wszystko wydaje się tworzyć idealną kompozycję.
Nuty głowy: bergamotka, grejpfrut, cytryna
Nuty serca: pieprz syczuański, geranium
Nuty bazy: wetyweria, olibanum, paczula, drzewo sandałowe.
To, co było chłodne i powściągliwe w Terre, w wydaniu Intense Vetiver staje się bardziej żywe i soczyste.
Eau Intense Vétiver najbardziej przypomina Terre d’Hermès w nutach bazy.
Tom Ford Grey Vetiver

Tom Ford to uznana marka na rynku mody i perfum a wydania takie jak Grey Vetiver powodują, że jest o nich jeszcze głośniej – oczywiście w pozytywnym wydźwięku. Jest to piękna i złożona kompozycja zapachowa. Ponownie spotkamy tutaj połączenie wetywerii i grejpfruta, który jest wyczuwalny – jak to na cytrusy przystało – na samym początku. Ale ten grejpfrut jest lżejszy niż inne spotykane na rynku. Jest w nim coś magicznego, musującego. Podobnie jak uwalniająca się potem, ale bardzo delikatnie gałka muszkatołowa i szałwia. Podczas noszenia pojawiają się nuty drzewne oraz oczywiście wetyweria.
Nuty głowy: grejpfrut, kwiat pomarańczy, szałwia
Nuty serca: gałka muszkatołowa, korzeń Irysa, papryczka pimento
Nuty bazy: wetyweria, nuty drzewne, mech dębowy, bursztyn.
Grey Vetiver to jeden z najlepszych zapachów wetiweru na rynku. Jest gładki i podnoszący na duchu. Stanowi nowoczesną interpretację klasycznych wód kolońskich sprzed dziesięcioleci.
Świetnie nadaje się do noszenia w ciągu dnia, ale sprawdzi się również podczas nocnych występów.
Hermès Bel Ami Vetiver

Bel Ami Vetiver – młodszy brat kompozycji Bel Ami – to zapach odświeżający, bardzo męski i przypominający klimatem lata 80. i 90. Określenia “vintage” pasuje tutaj idealnie. Bel Ami Vétiver ma wszystko, co męskie perfumy oparte na wetywerii, mieć powinny. Jest elegancki i złożony.
Główne nuty: rosyjska skóra, wetyweria, elemi, styraks, bursztyn, goździk, kardamon, irys, wanilia, cywet, bazylia, paczula.
Daje się odczuć jako gorzki i cierpki – coś w stylu pomarańczy. Jest tu i kadzidło, i bursztyn, znajdziemy przyprawy – jednak królem jest wetyweria. Głównie na początku i w środku.
Perfumy pasują najbardziej do dojrzałego i odpowiedzialnego mężczyzny. Na dzień i na wieczór. Najlepiej sprawdzą się jesienią.
Kiedy używać perfum z wetywerią?
Zapachy oparte na wetywerii do przede wszystkim i najczęściej zapachy typowo męskie. Bez względu na wiek, sprawdzą się doskonale. Szeroki wachlarz zapachów powoduje, że można je nosić w zasadzie podczas każdej pory dnia i roku. Nadadzą się idealnie do pracy i na wieczorne wyjście. Jednak rynek perfumiarski nie byłby sobą, gdyby w toku eksperymentów nie stworzył również kompozycji damskich. Nie ma ich tak wielu jak w przypadku perfum męskich, ale wśród nich również znajdziemy największe marki i arcyciekawe zapachy na każdą porę.
Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!