Strona główna » Nuty zapachowe » Zapachy drzewne i nuty drzewne używane w perfumiarstwie

Zapachy drzewne i nuty drzewne używane w perfumiarstwie

Zapachy drzewne i nuty drzewne używane w perfumiarstwie

Jedną z najbardziej zróżnicowanych i dominujących grup zapachów w perfumiarstwie jest rodzina zapachów drzewnych. Szczególnie nadaje się na chłodniejsze miesiące ze względu na swój bogaty, ziemisty charakter, jednak przez wielu użytkowników zapachy te noszone są przez cały rok. Co to są perfumy drzewne? Z jakich nut zapachowych się składają i do kogo pasują? Wyjaśniamy w artykule.

Co to są perfumy drzewne?

Perfumy drzewne posiadają w swoim składzie drewno lub składniki przypominające zapach drewna, czyli przywodzące na myśl korę drzew, liście, korzenie, mech, a nawet żywicę.

Ich głównymi nutami są aromaty takich drzew jak sandałowiec, brzoza i cedr. Stanowią surowiec do kompozycji zapachowych o uderzającej i bardzo wyrazistej tożsamości. Przykładowo – drzewo sandałowe nadaje zapachowi uczucie pełni, a sosna nawiązuje do wilgotnych zapachów zimy. To rozróżnienie wynika z cech samych drzew, a także z lokalizacji i warunków klimatycznych, w których każde z nich rośnie.

Zapachy drzewne - świeży las

Co ciekawe, dzięki drzewnemu profilowi ​​aromatów, niektóre surowce również dają początek zapachom należącym do tej rodziny olfaktorycznej, chociaż nie są drewnem. Tak jest w przypadku wetywerii – rośliny, której korzenie emanują zapachem wilgotnego drewna, oraz paczuli – krzewu, z którego liści pozyskiwany jest olejek eteryczny o ziemistym aromacie.

W starożytności zapachy drzewne wykorzystywano nie tylko w produkcji perfum, ale również dzięki takim aromatom tworzono niepowtarzalny nastrój podczas ceremonii religijnych.

Najczęściej w perfumach drzewnych spotykane są następujące nuty zapachowe: drzewo sandałowe, cedr, sosna, brzoza, wetyweria, paczula, cyprys, gwajak, heban, mahoń, wenge, palisander, świerk, eukaliptus, figowiec, topola balsamiczna, kadzidłowiec boswellia, okoumé, klon i amarylis.

Co ciekawe – w zapachach drzewnych możemy często spotkać także drewno kaszmirowe, które wcale nie jest drzewem, a co więcej – składnik ten nie występuje w naturze. Tak naprawdę jest to molekuła zapachowa o nazwie Cashmeran, którą stworzono w 1968 roku. Skąd wzięła się jej nazwa? Z jednej strony Cashmeran przypomina zapach jasnego drewna, z drugiej – ma charakter ciepły i otulający jak kaszmir. To bardzo złożony zapach, chętnie wykorzystywany w wielu kompozycjach i nie tylko tych, które mają charakter drzewny.

Jak pachną zapachy drzewne? Charakterystyka i typy

W zapachach drzewnych znajdziemy nuty ciepłe, bogate, ziemiste, ale wyczujemy tutaj również powiew świeżości. Z jednej strony mamy więc: zapach spalonego drewna, akcenty korzenne, ziołowe i żywiczne, a dla kontrastu – zapach świeżo ściętego, soczystego drzewa, kwiatów i owoców. Właściwie cały przekrój tego, co kojarzy się nam z zapachem drewna.

Zapachy drzewne - leśny charakter

Niektóre z drzewnych perfum pachną tak, jak gdyby były blisko spokrewnione z zapachami szyprowymi, a to dlatego, że mają pewne cechy wspólne (z wyłączeniem kwiatowych elementów występujących w szyprach).

Na pułkach drogerii znajdziemy perfumy o charakterze wyłącznie drzewnym, ale też takie, które łączą zapachy drzewne z innymi grupami olfaktorycznymi. Poniżej je charakteryzujemy.

Zapachy drzewno-pikantne

Przyprawy i las – to połączenie mocno uwydatnia nuty drzewne. Kminek, goździki, gałka muszkatołowa i cynamon doskonale komponują się z drzewnymi recepturami. Niekiedy – aby dodać nieco świeżości i słodyczy – do przypraw dodaje się aromaty owocowe. 

Zapachy drzewno-aromatyczne

Tutaj prym wiodą najbardziej aromatyczne zioła takie jak bazylia, rozmaryn, lawenda, szałwia itp. Dzięki takiemu połączeniu, zapach drzewny nabiera zupełnie nowego, ziołowo-świeżego wymiaru. Dla ocieplenia można tutaj spotkać akcenty żywiczne oraz mchy, korę i paczulę.

Gentleman Givenchy - zapach drzewno-aromatyczny
Gentleman Givenchy – przykład perfum drzewno-aromatycznych

Zapachy drzewno-kwiatowe

Las nieodzownie kojarzy się z kwiatami, dlatego takie połączenie wydaje się oczywiste. Kwiaty mają na celu złamanie zapachu drzewa, dzięki czemu perfumy nabierają swoistej lekkości i pewnego rodzaju mistycznego wymiaru. Kwiaty użyte w bazie powodują, że zapachy zyskują wymiar idealny dla kobiet.

Zapachy drzewno-owocowe

Świeżość w zapachach drzewnych doskonale wydobywają nuty cytrusowe, ale robi to też cała gama owoców letnich. Znajdziemy tu brzoskwinie, śliwki czy nektarynki. Świeże owoce w połączeniu z drzewami gwarantują ciekawe wariacje zapachowe.

Zapachy drzewno-owocowe

Zapachy drzewno-świeże

Nuty świeżych cytrusów w postaci bergamotki, grejpfruta, cytryny i mandarynek dają mocno orzeźwiające wprowadzenie do zapachów drzewnych. Lżejsze i bardziej ulotne cytrusy użyte w nucie górnej prowadzą nas ku przygodzie w głęboki, zielony las.

Dla kogo zapachy drzewne?

W zależności od składników, perfumy drzewne potrafią subtelnie otulać lub mocno orzeźwiać. Zaskakują głębokością zapachu. Wywołują poczucie spokoju i spełnienia. Dlatego drzewne perfumy doskonale sprawdzają się jesienią i zimą, gdy towarzyszą nam niższe temperatury.

Zapachy drzewne są przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku mężczyzn aromaty te kojarzą się z solidnością drzew, a tym samym z męskością. Te bogate, bardzo trwałe esencje stają się popularne również wśród kobiet – niektóre Panie preferują zapachy drzewno-kwiatowe czy drzewno-owocowe, ale wiele stawia też na zapachy typowo drzewne. Bardzo dużą grupę tej rodziny zapachów stanowią perfumy unisex.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *