Strona główna » Porady o perfumach » Jak znaleźć idealne perfumy? 5 praktycznych porad

Jak znaleźć idealne perfumy? 5 praktycznych porad

Jak znaleźć idealne perfumy? 5 praktycznych porad

Czym się kierować, jeśli chcesz znaleźć dla siebie idealne perfumy? Na co zwrócić uwagę, gdy będziesz w drogerii? Jak testować zapachy? Nasz krótki poradnik pomoże zawęzić listę zapachów, które mogą przypaść Ci do gustu i ostatecznie – dokonać właściwego wyboru.

1. Nie próbuj zbyt wielu zapachów na raz

Jeżeli naprawdę nie masz pojęcia, co może Ci się spodobać – możesz ulec pokusie, aby wybrać się do drogerii i powąchać jak najwięcej zapachów podczas jednej wizyty. Nie jest to najlepszy pomysł – wypróbowanie wielu zapachów w ciągu zaledwie kilku minut sprawi, że ​​Twój system węchowy zacznie wariować. Ogranicz się do trzech, maksymalnie czterech zapachów.

Zapachy aplikuj na blottery, czyli paski zapachowe (dostępne w każdej perfumerii). Pamiętaj, żeby każdy pasek z próbką perfum podpisać nazwą zapachu. Wróć do tych zapachów jeszcze kilka razy w ciągu dnia i oceń, który z nich najbardziej Ci odpowiada. 

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Po kodzie, zapachu, wyglądzie, cenie?

Każdy zapach ma swoją niepowtarzalną recepturę i poszczególne aromaty uwalniają się z różną szybkością. Perfumy mogą Ci się bardzo podobać podczas pierwszej aplikacji w drogerii, ale niekoniecznie muszą pachnieć tak samo fantastycznie po kilku godzinach

2. Postaraj się zrozumieć grupy i rodziny zapachów

Poznanie grup i rodzin zapachowych może się wydawać bardzo trudne i przytłaczające, ale nie musisz stawać się od razu ekspertem w tej dziedzinie. Podstawowy podział jest dosyć intuicyjny i tak mamy grupy zapachów kwiatowych, cytrusowych, orientalnych, aromatycznych, szyprowych, drzewnych, gourmand (słodkich) czy skórzanych.

Warto wiedzieć, że wiele perfum należy do więcej niż jednej grupy zapachowej, np. kwiatowo-aldehydowej, drzewno-przyprawowej czy kwiatowo-owocowej.

Aldehydy i perfumy aldehydowe

Wiedza o tym, jakie grupy zapachów najbardziej Ci odpowiadają, pozwoli znacznie zawęzić poszukiwania. W ten sposób, szukając klasycznych męskich perfum, odrzucisz zapachy z grup słodkich czy kwiatowych. Natomiast szukając damskich perfum na wieczór, raczej nie będziesz zwracać uwagi na zapachy cytrusowe, aromatyczne, wodne czy zielone. Poświęć więc chwilę na poznanie grup olfaktorycznych – wówczas zdecydowanie łatwiej będzie Ci znaleźć swój zapach

3. Dostosuj perfumy do pory roku

Wybierając perfumy, weź pod uwagę sezonowość. Zapachy letnie różnią się od jesiennych czy zimowych. Perfumy to złożona substancja, która zawiera różne składniki o różnym stopniu lotności. Te same olejki eteryczne ewoluują różnie w zależności od warunków klimatycznych, takich jak temperatura i wilgotność. Ewolucja perfum przebiega w różnym tempie i każdy zapach może być inaczej postrzegany, gdy jest stosowany na różnych skórach, pomimo tego samego składu.

Kompozycja zapachowa na wiosnę

Wiosną i latem, kiedy przyroda kwitnie i w powietrzu unosi się wiele zapachów, najczęściej potrzebujemy czegoś świeżego i lekkiego. Jesienią temperatura spada i chcemy czegoś, co zapewni nam ciepło i komfort. Otulą Cię wtedy nuty drewna, kadzidła i piżma. Z kolei zima to idealny czas na żywe i ciepłe zapachy, aromatyczne żywice lub przyprawy.

Jeśli szukasz podpowiedzi, to zobacz nasze zestawienia najładniejszych perfum na wiosnę, perfum na lato, perfum na jesień i perfum na zimę.

4. Korzystaj z recenzji oraz rankingów perfum

Jest kilka sposobów na wykorzystanie internetu podczas szukania dla siebie idealnego zapachu – jedną z nich jest czytanie bloga o perfumach. Takie serwisy są prowadzone przez pasjonatów, bardzo dobrze znających się na perfumach. 

Można znaleźć tam (np. u nas) dokładne recenzje poszczególnych zapachów, rankingi perfum z różnych grup zapachowych lub na konkretne okazje, a także pomysły na prezent w postaci perfum – dla osób, które pragną uraczyć takim podarunkiem bliską osobę. Specjaliści wyjaśniają też takie zagadnienia, jak sposoby przechowywania perfum czy to, jak odróżnić oryginalne produkty od tych podrabianych.

Przykładowe rankingi perfum z naszej strony

5. Sięgnij po próbki perfum

Gdy już mniej więcej wiesz, jakie perfumy mogą przypaść Ci do gustu, bo np. wydają się odpowiednie na podstawie przeczytanej recenzji, to możesz przetestować je w formie próbek.

Właściwie każde popularne (a czasem nawet niszowe) perfumy możesz nabyć w formie próbek o objętości od 0,5 ml do 3 ml. Ta ilość pozwala na przetestowanie zapachu podczas kilku lub kilkunastu aplikacji.

Zaletą korzystania z próbek jest też ich cena. Ta zaczyna się już często od kilku złotych, dzięki temu w celu przeprowadzenia testów możesz nabyć kilka czy nawet kilkanaście próbek i poszukać tych idealnych. Zobacz nasz wpis pt. Próbki perfum – gdzie kupić i jak zdobyć bezpłatne próbki?

Próbki perfum - gdzie kupić i jak zdobyć bezpłatne próbki?

Wybór właściwych perfum może na pierwszy rzut oka wydawać się procesem żmudnym i trudnym, jednak stosując się do tych kilku rad, mocno zwiększasz prawdopodobieństwo znalezienia idealnego zapachu, jednocześnie nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu. Co więcej – raz nabyte doświadczenie pozwoli Ci w przyszłości szybciej znaleźć kolejny zapach dla siebie czy dla bliskiej osoby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *