Strona główna » Koncentracja perfum

Koncentracja perfum

« Back to Glossary Index

Koncentracja perfumzapach perfum zależy od ilości składników zapachowych, to stężenie nazywane jest koncentracją perfum i wyrażane jest w procentach. Im większe stężenie tym mocniejszy (bardziej skoncentrowany) jest zapach. W przypadku czystych perfum o największym stężeniu, wystarczy dosłownie jedna kropla umieszczona w miejscu krążenia krwi, aby czuć zapach przez ponad 8 godzin. Ze względu na procentową zawartość kompozycji zapachowych w perfumach na rynku rozróżnia się 6 głównych rodzajów produktów.

  • Ekstrakt perfum (Extrait de Parfum) – jest to ekstrakt w najczystszej postaci. Stężenie olejków zapachowych sięga nawet 60%. Jest to najmocniejszy i zarazem najdroższy zapach dostępnych na rynku co przekłada się na bardzo wysokie ceny ekstraktów.
  • Perfumy (Parfum) – nazywane również perfumami właściwymi posiadają stężenie składników zapachowych od 15 do 43%. Takie stężenie olejków powoduje, że perfumy utrzymują się na skórze bardzo długo po nałożeniu.
  • Woda perfumowana (Eau de Parfum, EDP) – stężenie zapachu w wodzie perfumowanej mieści się w przedziale od 12 do 20%. Jest to jeden z najczęściej kupowanych produktów, ze względu na trwałość oraz na cenę. Ceny są często przystępne dla konsumentów. Zapach jest delikatniejszy niż w przypadku perfum właściwych ale też potrafi się utrzymywać bardzo długo. 
  • Woda toaletowa (Eau de Toilette, EDT) – stężenie zapachu to 5 do 15%. Charakteryzuje się znacznie mniejszą trwałością niż wody perfumowane. Zapachy są bardzo delikatne, stosunkowo szybko wietrzeją. Najczęściej wymaga kilkukrotnej aplikacji w trakcie dnia.
  • Woda kolońska (Eau de Cologne) – ilość aromatycznych składników mieści się tutaj w przedziale między 3% a 8%. Dzisiaj błędnie nazywa się tym mianem większość wód męskich. Jednak zapach prawdziwej wody kolońskiej mimo iż krótko wyczuwalny, może być bardzo intensywny.
  • Woda odświeżająca (Eau Fraiche) – najmniejsze stężenie zapachu – do 3%. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie mgiełki do ciała, mgiełki odświeżające itp. W zasadzie są odpowiednikiem wód kolońskich z tym, że są przeznaczone dla kobiet. Utrzymują się bardzo blisko skóry i charakteryzują się bardzo delikatnym zapachem.
« Wróć do listy pojęć