Perfumy – to substancja zapachowa, składająca się z kompozycji różnych olejków eterycznych, absolutów i alkoholu. Perfumy mają na celu nadać przyjemny zapach osobie, która z nich korzysta. Aplikuje się je na skórę, w miejscach najbardziej ukrwionych (nadgarstki, szyja). Perfumy wywodzą się z czasów starożytnych, wiemy, że były produkowane już w dawnych czasach i korzystano z nich przez wieki. Jednak dopiero w czasach nowożytnych, gdy profesjonalizowała się już chemia, możemy mówić również o profesjonalizacji branży perfumeryjnej.
Intensywność zapachu zależy od ilości stężenia olejków eterycznych w perfumach. Im więcej ekstraktu w perfumach tym zapach jest bardziej trwały. – pod tym kątem rozróżniamy:
- Ekstrakt – stężenie sięgające nawet 60%
- Perfumy – 15% do 43%
- Woda perfumowana – 12% do 20%
- Woda toaletowa – 5% do 15%
- Woda kolońska – 3% do 8%
- Woda odświeżająca – 1% do 3%
Perfumy, swoje oryginalne, niepowtarzalne zapachy zawdzięczają składnikom, z których pozyskiwane są ekstrakty, są to między innymi składniki roślinne (jak kwiaty, zioła, drzewa, owoce, przyprawy), pochodzenia zwierzęcego (piżmo) oraz pochodzenia naturalnego (glina). Perfumy są bardzo różnorodne, tworzone kompozycje są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn – na rynku spotykane są również produkty tak zwane unisex czyli dla obojga płci. Dobrze dobrane perfumy mogą być dopełnieniem osobistego wizerunku w życiu codziennym. Zapach potrafi na dobre osadzić się w pamięci i towarzyszyć użytkownikowi przez całe życie.
« Wróć do listy pojęć