Strona główna » Nuty zapachowe » Fougere – historia i charakterystyka zapachów paprociowych

Fougere – historia i charakterystyka zapachów paprociowych

Fougere - historia i charakterystyka zapachów paprociowych

Zapachy paprociowe, czyli fougere, są jedną z najciekawszych grup perfum. Charakteryzują się dużą wszechstronnością i różnorodnością. Perfumy fougere skierowane są głównie dla mężczyzn i doskonale sprawdzają się na wiele okazji. Co stoi za sukcesem tego typu perfum i jaka jest historia zapachów fougere?

Fougere – co to znaczy?

Fougère po francusku oznacza paproć. W perfumiarstwie jest to termin używany w odniesieniu do jednego z akordów zapachowych, którego nie można odnaleźć w naturze. Ten niepozorny zapach miał ogromny wpływ i na zawsze zmienił przemysł perfumeryjny.

Po raz pierwszy o grupie zapachów paprociowych można było usłyszeć już w 1877 roku za sprawą marki Geo. F. Trumper, która właśnie wtedy wypuściła na rynek swoją wodę kolońską o nazwie Wild Fern (co można przetłumaczyć jako “Dzika paproć”).

Jednak cała kompozycja zawdzięcza swą nazwę wydanym 5 lat później perfumom Fougère Royale, których twórcą była marka Houbigant. Była to kompozycja znacznie bardziej złożona i wielopoziomowa. W czym tkwił szczegół? Otóż perfumiarz Paul Parquet w 1882 roku po raz pierwszy użył syntetycznie pozyskanej z fasoli tonka kumaryny, co nadało kompozycji niespotykanego wcześniej, nowoczesnego zapachu. Wraz z ukazaniem się tych perfum narodziła się nowa grupa zapachowa, czyli właśnie fougère.

Jak pachną perfumy fougere? Czy zawierają w sobie paproć?

Zapachy z grupy fougere, zwanej również rodziną paprociową, wcale nie pachną paprocią, ponieważ roślina ta właściwie nie posiada specyficznego aromatu. Co więcej, w składowych nutach często paproć nawet nie występuje.

Tradycyjnie perfumy fougere łączą lawendę, mech dębowy, kumarynę, geranium i bergamotkę. Lawenda zapewnia cudowną słodycz, a mech dębowy nadaje zapachowi aromatu drzewnego. Kompozycję dopełnia owoc bergamotki i kwiaty geranium. Jednak kluczem do tej kompozycji jest świeżość, którą w formie zapachu świeżego siana daje mieszanka kumaryny.

Zapachy paprociowe (fougere) - nuty zapachowe
Zapachy fougere często w nutach składowych wcale nie zawierają paproci

Dlaczego więc perfumy te nazywa się paprociowymi? Na zasadzie skojarzenia – zapachy fougere przywodzą na myśl wilgotną, leśną ściółkę, budzący się do życia las, który wręcz buzuje zielenią.

Zapachy fougere – główne nuty i warianty kompozycji

Od czasu powstania kompozycji, rodzina zapachów fougere ewoluowała i znacznie się rozrosła. Nadal jednak posiada generyczny fundament, który definiuje całą grupę, czyli lawendę, mech dębowy oraz kumarynę. Podobnie jak w przypadku zapachów szyprowych, baza ta służy jako podstawa do tworzenia niezliczonych wariantów kompozycji perfum. Wyróżniamy tu:

  • fougère aromatyczne
  • fougère cytrusowe
  • fougère wodne
  • fougère zielone
  • fougère owocowe
  • fougère pikantne.

Wszystkie nadal łączy jeden charakter: zielny, ciepły, intensywny i aromatyczny.

Paproć (fougere) w perfumiarstwie

Wśród akordów zapachowych w perfumach z tej grupy występują:

  • W nutach głowy – akordy aromatyczne, takie jak lawenda, rozmaryn, tymianek, szałwia muszkatołowa, bylica, anyż, rumianek, szałwia, wawrzyn, mięta i nuty cytrusowe.
  • W nutach serca – pelargonia, geranium, goździki oraz pomarańcza, które nadają bardziej nowoczesny ton.
  • W nutach bazy – fasolka tonka lub kumaryna, wetyweria, mech drzewny, czasem nuty wanilii, bursztynu lub skóry.

Dla kogo zapachy fougere?

Perfumy fougere są bardzo wszechstronne i można je nosić na różne okazje. Zdecydowanie powinny być częścią garderoby eleganckiego mężczyzny. Właśnie wśród mężczyzn akordy fougere są popularne najbardziej. Kojarzą się z uczuciem świeżości, które towarzyszy po goleniu.

Zapachy fougere z biegiem lat znacznie się zmieniły, aby dostosować się do młodszej klienteli. Jednak nadal utrzymują swój niepowtarzalny aspekt orzeźwienia.

Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *