Strona główna » Porady o perfumach » Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Po kodzie, zapachu, wyglądzie, cenie?

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Po kodzie, zapachu, wyglądzie, cenie?

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Po kodzie, zapachu, wyglądzie, cenie?

Chcesz mieć pewność, że kupujesz oryginalne perfumy? Zapraszamy do naszego poradnika, z którego dowiesz się, jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne po kodzie, zapachu, wyglądzie opakowania i flakonu, a także cenie.   

Gdzie kupić oryginalne perfumy?

Często na różnych portalach aukcyjnych, forach internetowych, w mediach społecznościowych czy sklepach internetowych możemy zobaczyć wiele znanych marek perfum w stosunkowo niskiej cenie. Na pierwszy rzut oka są identyczne z oryginałami. Jednak nie daj się zwieść. Oryginalne perfumy można kupić w specjalistycznych sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą perfum. Nie znaczy to, że osoba prywatna zawsze sprzedaje nieoryginalne produkty, ale lepiej to zweryfikować prosząc o przesłanie zdjęcia kartonika z widocznymi wszystkimi kodami.

Często też pojawia się pytanie: czy perfumy na lotnisku są oryginalne? Lotniskowe drogerie sprzedają oryginalne produkty, bywa że w okazyjnej cenie, ponieważ nie są one obciążone cłem. Co więcej – oryginalne perfumy możesz kupić także w samolocie. Topowe linie lotnicze zajmują się sprzedażą wolnocłowych produktów luksusowych, co stanowi ich dodatkowy dochód.

Jak odróżnić perfumy oryginalne od podróbek?

Producenci podrabianych zapachów starają się w jak największym stopniu odwzorować prawdziwe perfumy. Imitacje perfum są łatwe do wykonania, ale ich jakość lub zapach nie dorównuje autentycznym produktom. Identyfikując fałszywe perfumy, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • kody znajdujące się na opakowaniu,
  • wygląd kartonika,
  • wygląd flakonu, w tym jego zamknięcie,
  • zapach – zarówno wyczuwalne nuty, jak i trwałość zapachu,
  • kolor perfum,
  • cena.

Poniżej szczegółowo omawiamy każdy z tych wyznaczników. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi bez problemu odróżnisz oryginalne perfumy od podróbek.

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne po kodzie?

Sprawdzanie kodów kreskowych perfum to pierwsza rzecz, którą powinno się zrobić przy zakupie nowego zapachu. Fałszywe perfumy najczęściej nie będą miały numeru seryjnego. Oryginalne perfumy posiadają numer seryjny i kod kreskowy z tyłu pudełka lub/oraz na butelce perfum. Numer znajdujący się pod kodem kreskowym możesz zweryfikować na jednej ze stron internetowych umożliwiających tę czynność, na przykład: https://gepir.pl/

Jak sprawdzić po kodzie kreskowym, czy perfumy są oryginalne? Wystarczy, że wpiszesz numer znajdujący się pod kodem kreskowym i wyświetli Ci się komplet informacji o producencie danego produktu. Jeżeli kod kreskowy znajduje się również na flakonie, musi być ten sam, co na opakowaniu. 

Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne po kodzie kreskowym
Weryfikacja perfum marki Issey Miyake na stronie gepir.pl – producent zgodny z informacją na kartoniku

Możesz też sprawdzić kod partii produkcyjnej perfum. Służy do tego np. strona https://checkcosmetic.net/ lub https://www.checkfresh.net/. Wystarczy wybrać na nich producenta i wpisać tzw. batch code, czyli kod partii, który znajdziesz na opakowaniu perfum. 

Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne po kodzie partii
Weryfikacja kodu partii (batch code) na stronie checkfresh.net

Czy zapach odpowiada oryginałowi?

Odróżnienie prawdziwych perfum od fałszywych może być niezwykle trudne podczas krótkiego ich powąchania. Fałszywe perfumy mogą pachnieć podobnie, zwłaszcza w górnych nutach. Potrzebujemy więc kilku godzin, by po zapachu zweryfikować, czy perfumy są oryginalne

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na trwałość – jeśli zapach szybko zniknie, prawdopodobnie perfumy nie są oryginalne. Druga kwestia to: czy w perfumach wyczuwamy wszystkie nuty? Czy rozwijają się one tak jak w znanym nam oryginalnym zapachu? W podróbkach perfum znajdziemy zazwyczaj słabej jakości składniki, co ma ogromny wpływ na ich zapach.

Zapach perfum

Jaki kolor mają oryginalne perfumy?

Bez względu na to, ile wysiłku w skopiowanie oryginalnego zapachu włożą producenci podróbek, to nigdy nie uda im się w pełni odtworzyć oryginału. Tajne receptury to nie tylko zapach, ale też kolor perfum. Z reguły jest on blady i jasny. Wszelkie odstępstwa od oryginału świadczą o tym, że masz do czynienia z podróbką.

Jak rozpoznać oryginalne perfumy? Przyjrzyj się flakonowi

Aby zapobiec problemom prawnym, producenci duplikatów perfum nieznacznie zmieniają wygląd flakonów. Aby odróżnić perfumy oryginalne od podróbek, zwróć uwagę na zakończenie butelki flakonu. Podrabianym produktom zawsze brakuje lepszego wykończenia: albo szklana butelka jest zbyt szorstka, mętna, przebarwiona albo czcionki i symbole szybko się zamazują

Od opakowania po nakrętkę butelki, każdy szczegół oryginalnych perfum jest przemyślany. Oryginalna butelka perfum jest najczęściej wykonana z przezroczystego, litego szkła i nie może zawierać żadnych przebarwień, ubytków czy niedoskonałości w postaci pęcherzyków powietrza. Korek natomiast musi być szczelnie osadzony.

Jak powinno wyglądać oryginalne zamknięcie flakonu?

Dużą rolę odgrywa wieczko flakonu perfum. Nie chodzi jedynie o zabezpieczenie przed wilgocią. Oryginalne perfumy mają mocne i wysokiej jakości wieczko o dobrej szczelności, natomiast fałszywe są kruche i słabej jakości.Tani plastik można łatwo odróżnić od porządnego materiału. Zamknięcie oryginalnych perfum musi być całkowicie symetryczne (chyba że oryginalna kreacja została zaprojektowana inaczej).

Oryginalna butelka perfum

Jak zapakowane powinny być oryginalne perfumy?

Kartonik z perfumami bardzo często jest zapakowany w przezroczysty celofan. Dopasowane do pudełka, przezroczyste opakowanie celofanowe odgrywa ważną rolę w odróżnianiu oryginalnych perfum od fałszywych, potrafi wiele powiedzieć o profesjonalizmie producenta.

Upewnij się, że folia nie jest uszkodzona, może to świadczyć o tym, że była zdejmowana z opakowania. Zwróć również uwagę na to, żeby celofan był dobrej jakości, często podróbki są zapakowane w luźny, marnej jakości materiał

Oczywiście nie każdy producent korzysta z takiej formy pakowania kartonów z perfumami, ale kiedy już będziesz mieć w dłoniach opakowania zapakowane w celofan, warto się mu dokładnie przyjrzeć.

Czy flakon jest dobrze chroniony?

Prawdziwe perfumy w pudełku zawsze mają karton, który chroni flakon przed uszkodzeniem. Producenci fałszywych perfum niekoniecznie skupiają się na takich szczegółach. Karton z reguły jest biały. Raczej nie spotkamy go w kolorze szarym. 

Jakość papieru lub tektury powinna być wysoka i podobnie jak w przypadku celofanu, jeżeli odznacza się słabą jakością i wykonaniem, możemy podejrzewać, że mamy w rękach podróbkę. Luksusowe marki perfum przywiązują dużą wagę do detali. Nie pozwalają sobie na użycie najtańszych materiałów.

Giorgio czy Dżiordżio Armani?

Kolejna wskazówka, która mówi nam, jak rozpoznać oryginalne perfumy, to nazwa użyta na opakowaniu i flakonie. Podrabiane perfumy często posiadają błędy w nazwie. Jest to celowy zabieg stosowany przez nieuczciwych sprzedawców.

W natłoku zakupów zdarza się, że klient nie sprawdzi dokładnie nazwy tylko połasi się na okazyjną cenę i w ten sposób w domu okaże się, że zamiast Chanel mamy Chnael. Wygląda podobnie? Tak ma wyglądać podróbka. Im bardziej zbliżona nazwa do oryginału tym większa szansa, że ktoś nieświadomy się nabierze. Jeżeli kiedykolwiek zauważysz takie błędy, możesz mieć 100% pewność, że produkt jest podrobiony. 

Czy oryginalne perfumy mogą być tanie?

Zwróć uwagę na cenę. Jeśli perfumy są bardzo tanie, to prawdopodobnie nie będą oryginalne. Co prawda zdarzają się liczne promocje czy wyprzedaże, także w renomowanych sklepach stacjonarnych i internetowych, ale jeśli produkt normalnie kosztuje 400 zł, to na pewno jego cena nie może spaść do kilkudziesięciu złotych.

Czerwona lampka powinna się zaświecić, gdy w bardzo niskiej cenie oferowane są marki najwyższej światowej klasy. Takie promocje się nie zdarzają. Perfumy wysokiej jakości zawsze będą odpowiednio dużo kosztować.

Podsumowanie

Jeśli chcesz posiadać oryginalne produkty, to kupuj perfumy w renomowanych sklepach internetowych lub stacjonarnych. Sprzedawcy mają interes w ochronie swojego wizerunku jako specjalistów i profesjonalistów, więc robią wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć problemów ze sprzedawcami towarów nieoryginalnych i dążą do tego, aby na ich półkach znajdowały się wyłącznie towary wysokiej jakości. Pamiętaj też, że możesz poprosić sprzedawcę o certyfikat oryginalności perfum.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *