Strona główna » Porady o perfumach » Data ważności perfum – czy perfumy się psują i mają termin ważności?

Data ważności perfum – czy perfumy się psują i mają termin ważności?

Data ważności perfum - czy perfumy się psują i mają termin ważności

W sklepach spożywczych nauczyliśmy się czytać skład produktu i zwracać uwagę na datę ważności. W przypadku perfum wiele osób zastanawia się, czy posiadają one termin ważności i jaki jest okres ich trwałości. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odczytać datę ważności i jak sprawdzić, czy perfumy się przeterminowały, to zapraszamy do lektury.

Czy perfumy mają datę ważności? Informacje od producentów

Krótko i konkretnie – tak, perfumy mają datę ważności. Informacja na ten temat najczęściej jest umieszczona przez producenta w postaci symbolu na opakowaniu lub specjalnego kodu, dzięki któremu można sprawdzić serię i datę produkcji danego egzemplarza perfum

Zazwyczaj okres ważności producenci określają między 36 a 60 miesięcy – ale uwaga – tak długi termin ważności dotyczy perfum przechowywanych w zamkniętej butelce. Jeżeli flakon jest przechowywany bez zamknięcia – termin przydatności może się znacznie skrócić, nawet do 12 miesięcy.

Jak sprawdzić datę ważności perfum? Zobacz, czy na flakonie lub opakowaniu znajduje się symbol otwartego słoiczka. Przy nim znajdziesz liczbę miesięcy, np. 24M lub 36M, co oznacza, że perfumy posiadają przydatność do użycia wynoszącą kolejno 24 miesiące lub 36 miesięcy od pierwszego otwarcia. Symbol ten nazywany jest w skrócie PAO, a jego cała nazwa brzmi: Period after opening, co można przetłumaczyć jako: termin przydatności do użycia po otwarciu. Uwaga: tylko niektórzy producenci umieszczają ten symbol na flakonie lub opakowaniu.

Termin ważności perfum - symbol otwartego słoiczka (PAO)
Symbol otwartego słoiczka (PAO) z dopiskiem 36M informuje nas, że perfumy po otwarciu mogą być używane przez 36 miesięcy. Jednocześnie z czterocyfrowego kodu można odczytać, że perfumy zostały wyprodukowane 15 grudnia 2021 roku.

Informacje podawane przez producentów należy traktować jako wskazówkę, ponieważ jeśli perfumy nie będą odpowiednio przechowywane, to mogą się zepsuć w ciągu kilku miesięcy. Analogicznie, jeżeli metoda przechowywania zapachów jest zgodna z zaleceniami – wówczas perfumy w doskonałym stanie można przechowywać przez długie lata.

Co zrobić, jeżeli na opakowaniu nie znajduje się informacja o okresie ważności perfum? Mamy dwie możliwości. Jedna z nich to poprosić sprzedawcę o dostarczenie takich danych zgodnie z informacją, którą sprzedawca posiada od producenta lub dystrybutora. Możemy także otrzymać kod, po którym będziemy mogli już samodzielnie sprawdzić datę produkcji perfum. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy kierować się ogólnie przyjętymi terminami ważności. 

Zobacz: Jak sprawdzić datę produkcji perfum? Wyjaśniamy krok po kroku.

Pierwsze rozpylenie perfum a ich trwałość

Jak już wspomnieliśmy – data ważności perfum jest liczona od momentu pierwszego rozpylenia danego egzemplarza. Wraz z pierwszym naciśnięciem dyfuzora do perfum dostaje się tlen, w wyniku tego stopniowo będzie się zmniejszała intensywność zapachu. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na to, aby kupować perfumy zapakowane w kartonik i zabezpieczone folią. To zagwarantuje nam, że nikt wcześniej nie “testował” zapachu, tym samym niejako uruchamiając czas biegnący do końca terminu ważności ulubionych perfum.

W branży perfumeryjnej można spotkać się z teorią, że ponieważ zdecydowana większość ludzi traktuje swoje perfumy w niewłaściwy sposób, rzadko zdarza się, że perfumy zachowują swój pierwotny zapach przez deklarowany przez producenta cały okres ważności.

Czy perfumy się psują?

Perfumy – podobnie jak inne produkty kosmetyczne – mogą się zepsuć. Wpływa na to metoda przechowywania perfum oraz to, jak się z nimi obchodzimy. Jeżeli trzymamy flakony w cieple, w oświetlonym miejscu i bez zatyczki – nie powinniśmy się dziwić, jeżeli po kilku miesiącach zmieni się kolor perfum. Zapach z kolei może okazać się mniej nieprzyjemny, oleisty i będzie przez nas całkiem inaczej postrzegany. 

Ze względu na wysoką zawartość alkoholu wydaje się, że perfumy nie mogą się zepsuć – nic bardziej mylnego. Niewłaściwie przechowywany alkohol może zamienić się np. w ocet i analogicznie jest z perfumami – również mogą się zepsuć, jeżeli właściciel nie będzie o nie należycie dbał.

Perfumy - przechowywanie

Jak rozpoznać przeterminowane perfumy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy dane perfumy są przeterminowane, musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Jedną z charakterystycznych cech jest osad zbierający się na dnie flakonu. Może przybierać żółtawy bądź brązowy kolor. Jednak ten fakt nie musi jednoznacznie oznaczać, że perfumy są przeterminowane, wcześniej należy upewnić się, czy dana kompozycja nie jest stworzona na bazie olejów syntetycznych. Niektóre składniki wykorzystane w produkcji perfum mogą niekiedy wyglądać jak osad. 

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to klarowność płynu. Ewentualne odbarwienia odchodzące od reguły powinny wzbudzić u nas niepokój. Flakon warto sprawdzać pod światłem, aby dokładnie móc ocenić zawartość.

Następny objaw przeterminowanych perfum to zmiana zapachu ze znanego nam i przyjemnego na nieco inny, czasem odrzucający. Dzieje się tak, gdy pomiędzy składnikami dochodzi do reakcji chemicznej, w efekcie czego zmienia się czasem nawet całkowicie odbiór ulubionego zapachu. Jeżeli pierwsze akordy wydają się zbyt ostre, a nuty szybko się rozpraszają i nie da się ich wyraźnie wyczuć, to prawdopodobnie zapach jest już przeterminowany.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedno zjawisko – podczas starzenia się perfum mogą zanikać niektóre nuty zapachowe. Zazwyczaj są to olejki eteryczne, które są najlżejsze w całej kompozycji – przez to zjawisko górne akordy są wtedy bardzo słabo wyczuwalne. Jeżeli reszta akordów nadal zachowuje swoje pierwotne właściwości zapachowe, to nie należy się martwić. Jest to naturalny proces i nie będziemy mieć na niego żadnego wpływu. Takie perfumy swoją drogą mogą odkryć dla nas swoje całkiem nowe oblicze, widoczne dopiero po wielu latach od momentu zakupu.

Czy można używać przeterminowanych perfum?

Jeśli perfumy straciły ważność, ale nie wykazują oznak zepsucia, nie spieszmy się i nie wyrzucajmy ich od razu. Wiele perfum może być przechowywanych przez dziesięciolecia i pozostaną takie same, jak w momencie pierwszej aplikacji. Nie bez powodu w branży perfumeryjnej funkcjonuje określenie “vintage” w stosunku do zapachów, które potrafią się pięknie zestarzeć. Takie perfumy potrafią osiągać na aukcjach niebotyczne ceny i są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie.

Perfumy glamour

Tak więc perfumy mogą być używane po upływie terminu ważności, ale pod warunkiem, że nie widzimy oznak przeterminowania. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do tego, czy zapach zachował swoje właściwości – lepiej zachować ostrożność, ponieważ aplikacja jakiegokolwiek przeterminowanego składnika na skórę może nieść za sobą ryzyko. Może dojść do reakcji alergicznej, wysypki, podrażnienia dróg oddechowych, bólów głowy, a nawet do chorób grzybiczych. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z delikatną skórą i podatne na wszelkie alergie. 

Co ciekawe, na przykre dolegliwości mogą być również narażone osoby znajdujące się w otoczeniu użytkownika przeterminowanych perfum. Dlaczego tak się dzieje? Olejki eteryczne znajdujące się w składzie perfum mają przeróżne działanie – w przypadku, gdy dochodzi do niepożądanych reakcji chemicznych we flakonie, nie sposób określić, jakie konsekwencje może mieć stosowanie ich na skórę. Jeżeli ktoś czuje obawę przed korzystaniem z przeterminowanych perfum, lepiej tego nie robić. 

Przedłużenie ważności perfum

Czy można przedłużyć ważność perfum? Można i jest to bardzo proste. W odniesieniu do deklarowanego terminu przydatności perfum, niektóre firmy wprost mówią o tym, że kluczem do zachowania jak najdłuższej przydatności ulubionych perfum jest ich właściwe przechowywanie. Stosując się do kilku podstawowych wręcz zasad możesz przedłużyć termin przydatności swoich ulubionych zapachów. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pt. Jak przechowywać perfumy?

Ponieważ perfumy i inne zapachy w dużej mierze składają się z alkoholu, niektórzy użytkownicy próbują uzupełniać flakony tą samą substancją. W rezultacie cała kompozycja ulega degradacji i zamiast cieszyć się perfumami dłużej, w zasadzie momentalnie traci się taką ewentualność. Stanowczo odradzamy korzystanie z takich metod. 

Dokonując zakupów warto wybierać dosyć świeże partie perfum, ale trzeba pamiętać, że co jakiś czas perfumy podlegają reformulacjom, więc jeśli zaobserwujemy, że nowe perfumy pachną nieco inaczej niż te, które mamy od 5 lat, to wcale nie musi oznaczać, że są nieoryginalne.

Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *