Strona główna » Porady o perfumach » Jak przechowywać perfumy?

Jak przechowywać perfumy?

Jak przechowywać perfumy

Perfumy towarzyszą nam od setek lat. Niektórzy z nas korzystają z nich jedynie podczas specjalnych okazji, niektórzy nie wyobrażają sobie rozpocząć dnia bez swojego ulubionego akordu. To co nas łączy, to miłość do pięknych zapachów. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że perfumy szybko mogą stracić swoje właściwości? Przeczytaj, jak przechowywać perfumy i gdzie je trzymać, aby jak najdłużej zachowały trwałość i niezmienny zapach.

Dlaczego właściwe przechowywanie perfum jest ważne?

Perfumy są kosmetykiem i – podobnie jak inne produkty higieniczne – mają swoją datę przydatności do użycia, a jeśli nie będą przechowywane we właściwy sposób, to mogą szybciej stracić swoje właściwości.

Skoro dbamy o to, żeby trzymać w lodówce nabiał i produkty mięsne (ponieważ ciepło im zaszkodzi), a oliwę z oliwek trzymać w ciemnym miejscu (ponieważ przez narażenie na światło może zjełczeć), to powinniśmy również dbać o nasze ulubione zapachy. Właściwe przechowywanie pozwoli perfumom przetrwać dłużej niż podano na opakowaniu.

Perfumy na toaletce

Przechowywanie perfum – 5 kluczowych zasad

Perfumy mogą być przechowywane w oryginalnym opakowaniu przed użyciem przez długi czas, głównie z uwagi na to, że w swoim składzie zawierają jeden z lepszych konserwantów, czyli alkohol. Ale jeżeli butelka zostanie już otwarta i użyta po raz pierwszy – wtedy jedynie właściwy sposób przechowywania spowoduje, że zachowają swoje właściwości. Na co trzeba zwrócić uwagę? 

1. Chroń perfumy przed światłem

Największym błędem jest trzymanie perfum w nasłonecznionym pomieszczeniu. Perfumy nie lubią słońca. Nie lubią również sztucznego światła, dlatego powinny być przechowywane w ciemnym miejscu

Niektórzy lubią trzymać perfumy na parapecie, bo flakony są wtedy ładnie wyeksponowane i z pewnością stanowią bardzo atrakcyjną dekorację – niestety jest to dla nich zgubne, ponieważ stopniowo tracą swoje właściwości zapachowe. Również umieszczanie perfum na przykład na toaletce lub w innych narażonych na światło miejscach nie jest najlepszym pomysłem, w świetle aromatyczne składniki parują i po jakimś czasie tracą swoje walory. 

2. Zadbaj, aby perfumy nie miały kontaktu z wilgocią

Zapewne wielu z nas kiedykolwiek przechowywało perfumy w łazience, nawet nie myśląc o tym, jak takie środowisko szkodzi ich długowieczności. Wilgotne powietrze jest wrogiem perfum

Tam gdzie pojawia się wilgoć, może pojawić się też pleśń. Teoretycznie zamknięta butelka powinna być szczelna i zabezpieczać perfumy przed wilgocią. Jednak pleśń może dostać się do środka podczas aplikacji zapachu i wówczas możemy pożegnać się z perfumami. 

Butelki z rozpylaczem lepiej zachowują swój zapach ponieważ dozownik zazwyczaj trwale jest zamocowany do flakonu i nie przepuszcza wilgoci w takiej ilości jak flakony otwarte. Jednak pleśń może pojawić się w korku zamykającym flakon, tuż po tym gdy do korka dostanie się właśnie wilgoć.

3. Unikaj zmiennych temperatur

W łazience – poza wilgocią – pojawia się często różnica temperatur, szczególnie gdy bierzemy gorącą kąpiel. Jeśli trzymamy perfumy pod prysznicem lub w pobliżu wanny, to również narażamy je na uszkodzenie. Wyobraź sobie, że za każdym razem, gdy Ty lub członkowie Twojej rodziny bierzecie prysznic lub rozkoszujecie się gorącą kąpielą, temperatura w łazience zmienia się bardzo gwałtownie.

Wahania temperatury nieodwracalnie niszczą integralność molekularną Twoich perfum, a zapach traci swoje właściwości. Idealna temperatura do przechowywania perfum oscyluje między 20 a 24 stopnie Celsjusza.

4. Upewnij się, że perfumy mają szczelne zamknięcie

Zwróć szczególną uwagę na szczelne zamknięcie pokrywy. Pojemnik z aplikatorem lepiej się sprawdza, ponieważ jest najczęściej szczelnie przymocowany do flakonu. Dzięki temu produkt dłużej zachowa swoją wysoką jakość. 

Jeżeli twój flakon nie ma aplikatora – warto rozważyć zakup małej podręcznej buteleczki i co jakiś czas przelewać do niej perfumy. Tym samym zawsze będziesz mieć je pod ręką, a flakon będzie mógł być przechowywany w ciemnym i suchym miejscu. 

Przechowywanie perfum
Perfumy przechowywane bez korka szybciej stracą trwałość

5. Staraj się unikać niepotrzebnych wstrząsów

Częste wstrząsy szkodzą perfumom. Dlatego nie powinno się ich trzymać w takich miejscach jak szuflady. Noszenie flakonów w torebkach również im nie służy, dlatego na co dzień najlepiej jest wyposażyć się w miniaturowe wersje swoich ulubionych zapachów. Coraz więcej marek decyduje się na produkowanie butelek w formacie kieszonkowym. Świetnie też sprawdzą się przenośne mini aplikatory podróżne, do których możemy przelać małą ilość perfum. 

Jak przechowywać perfumy?

Perfumy to dobra luksusowe. Ceny niektórych flakonów osiągają bardzo wysoki pułap – jednak bez względu na to, czy nasze ulubione perfumy kosztują 200 zł czy kilka tysięcy, powinniśmy je przechowywać w odpowiedni sposób. Najlepiej jest umieścić je w ciemnym i suchym miejscu, gdzie nie będą narażone na zmienne temperatury i wstrząsy.

Może to być szafa, toaletka (pamiętajmy że nie powinny być eksponowane na niej tylko umieszczone w środku). Świetnie sprawdzi się też na przykład barek na alkohol, który kiedyś był modnym elementem wyposażenia mieszkania. Idealnym pomysłem wydaje się zakup ozdobnego, zamykanego pudełka (bardzo ładnie wyglądają drewniane szkatułki), w którym poukładać można flakony. Z pewnością też niemal w każdym mieszkaniu łatwo znajdziemy idealne miejsce na takie pudełko.

Przechowywanie perfum - pudełko na biżuterię
Pudełko na biżuterię może służyć do przechowywania perfum

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *