Perfumy, podobnie jak inne kosmetyki, posiadają datę przydatności do użycia. Powszechnie uznaje się, że jest to okres mniej więcej od 2 do 5 lat, liczony od daty produkcji lub pierwszego użycia. W jaki sposób sprawdzić datę produkcji perfum? Pokazujemy krok po kroku, jak to zrobić.
Data produkcji perfum na kartoniku lub flakonie
Okres przydatności do użycia perfum w zasadzie możemy określić jako względny, ponieważ zależy od wielu czynników. Producenci są oczywiście zobligowani do tego, aby taki okres umieścić na opakowaniu. Dowiadujemy się o tym na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to wybita data produkcji na kartoniku z perfumami. Dotyczy to produktów z okresem trwałości do 30 miesięcy.
Sytuacja może się wydawać nieco skomplikowana, kiedy na opakowaniu nie zauważymy takiej informacji, ponieważ kupiony zapach producent klasyfikuje jako przedmiot o dłuższej trwałości. Takie produkty po upływie czasu ważności niekoniecznie muszą stawać się szkodliwe, mogą jedynie tracić swoje właściwości. Wówczas zamiast czytelnej daty musimy skupić się na pozostałych informacjach podanych przez producenta, czyli przede wszystkim na kodzie partii.
Jak sprawdzić datę produkcji perfum?
Jeśli kupujący nie ma dostępu do specjalnych katalogów dotyczących wydania produktu, w których ten kod jest zarejestrowany, nie będzie wiedział nic o dacie produkcji produktu. Na szczęście każdy flakon na spodzie bądź na odwrocie butelki posiada naklejkę bądź nadrukowany napis z zagadkowymi na pierwszy rzut oka informacjami. Niektóre z tych znaków służą właśnie do identyfikacji daty produkcji danej partii perfum. Rok i miesiąc wydania są zakodowane cyframi lub cyframi i literami.
W internecie można znaleźć kalkulatory kosmetyczne, które pomagają określić datę produkcji wielu marek perfum i kosmetyków. Dzięki temu nie musisz prosić sprzedawcy o tabelę z kodami producenta. Zamiast tego wystarczy wykorzystać jedną z kilku dostępnych w internecie stron, które pomogą nam określić interesujące nas parametry.
Najpopularniejszy serwis pozwalający sprawdzić datę produkcji perfum to https://checkcosmetic.net/. Strona nie wygląda nowocześnie, ale doskonale wywiązuje się ze swojej roli. Poniżej pokażemy Ci krok po kroku, jak sprawdzić datę produkcji perfum.
Krok 1: Znajdź właściwy kod
Kody mogą znajdować się na flakonie (najczęściej na spodzie) albo w formie nadruku na opakowaniu. Uwaga – nie chodzi nam tutaj o kod kreskowy – szukamy kodu partii (tzw. batch code) w postaci kombinacji cyfr i liter lub samych cyfr jak na zdjęciu poniżej.

Krok 2: Znajdź markę perfum
Rozwiń listę i wyszukaj markę perfum, które chcesz sprawdzić (“Select brand”). Na liście znajduje się kilkaset marek, więc na pewno znajdziesz tę, której szukasz.

Krok 3: Wpisz znaleziony kod i zatwierdź
W polu “Enter code” umieść znalezione na flakonie znaki. Zwróć uwagę na to, aby kod wpisać poprawnie.

Pozostaje kliknąć w przycisk “Calculate” i otrzymamy wyniki. W naszym przypadku serwis pokazuje, że perfumy zostały wyprodukowane 15 grudnia 2021 roku.

Czy wyszukiwarki daty produkcji perfum są niezawodne?
Na koniec warto dodać, że mechanizmy służące do obliczania danej daty bazują na informacjach dostarczonych przez dystrybutora. Należy pamiętać, że kalkulatory internetowe nie gwarantują całkowitej niezawodności, ponieważ są prowadzone przez prywatnych ludzi. Niestety nie istnieje żadna oficjalna internetowa baza, której autorami byliby producenci kosmetyków.
Najbardziej dokładna odpowiedź dotycząca daty produkcji perfum może zostać udzielona przez oficjalnego sprzedawcę. Mimo to warto korzystać internetowych kalkulatorów kosmetycznych. Można porównać wyniki prezentowane np. przez https://checkcosmetic.net/ z wynikami https://www.checkfresh.net/, a w przypadku wątpliwości – skontaktować się ze sprzedawcą.
Zobacz też: Jak przechowywać perfumy, aby jak najdłużej zachowały trwałość oraz Data ważności perfum – czy perfumy się psują i mają termin ważności?
Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!