Strona główna » Rankingi perfum - najlepsze perfumy » Perfumy skórzane damskie i męskie – ranking, nuty i ich połączenia

Perfumy skórzane damskie i męskie – ranking, nuty i ich połączenia

Perfumy skórzane damskie i męskie - ranking, nuty i ich połączenia

Perfumy skórzane – lekkie i prawie niezauważalne, dla każdej osoby, która je nosi są intymnym detalem. Jako zapachy bliskoskórne są ledwo wyczuwalne – subtelnie podkreślają indywidualizm użytkownika. Jak pachną perfumy skórzane i jaka jest ich historia? Czy perfumy skórzane są dla każdego? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i ranking: najpiękniejsze skórzane perfumy damskie oraz męskie.

Perfumy skórzane – historia i ewolucja

Narodziny i ewolucja zapachu skóry jest warta dokładnego prześledzenia. Sam zapach skóry jest od wieków nierozerwalnie związany z historią perfum. Już w średniowieczu garbarze wpadli na pomysł nasycania skór olejkami eterycznymi

W procesie garbowania ma się do czynienia z mocno odpychającymi zapachami, dlatego takie rozwiązanie wydawało się naturalną i zarazem doskonałą metodą wykorzystywaną w produkcji przedmiotów skórzanych. Do nasycania skór wykorzystywano piżmo, cywet czy ambrę oraz wspomniane olejki eteryczne

  • Wiemy o tym, że słynna „Peau d’Espagne”, czyli hiszpańska skóra, powstawała z wykorzystaniem olejków ziołowych i kwiatowych.
  • We Włoszech z kolei pod koniec XV wieku zaczęto perfumować skórę zapachami na bazie migdałów.
  • Francuscy garbarze produkowali między innymi skórzaną galanterię nasyconą mieszankami lawendy i kwiatu pomarańczy oraz innych dzikich roślin.
  • Podobno pierwszy typowo skórzany zapach miał nosić angielski monarcha Jerzy III – zachwycony zapachem skórzanych rękawiczek, zlecił stworzenie perfum przypominających tę woń. W ten sposób powstał zapach “Royal English Leather” marki Creed, który jest dostępny do dzisiaj. 

Od czasów renesansu skóra stała się symbolem wyrafinowania, a najbogatsi ludzie wydawali ogromne sumy pieniędzy na zakup najpiękniej garbowanych przedmiotów. Handel i wymiana towarów w tamtych czasach była w rozkwicie. Mistrzowie zajmujący się pracą ze skórą nie tylko sprzedawali i wymieniali produkty – dzielili się również swoimi doświadczeniami. W ten sposób rozwijał się przemysł związany z perfumowaniem luksusowych wyrobów ze skóry.

Historia perfum skórzanych - rzemieślnik pracujący ze skórą

Z Europy sztuka perfumowania skóry rozprzestrzeniła się na inne kontynenty. Szczególnie zafascynowali się tą metodą Rosjanie – tam z kolei wykorzystywano pachnące esencje w celu nasycania zapachami obuwia i elementów stroju wojskowego. Szczególnie upodobali sobie mieszanki tytoniu i smoły brzozowej. W XIX wieku marka Guerlain wypuściła na rynek zapach “Cuir de Russie”, co było efektem wzrostu popularności skórzanych zapachów inspirowanych rosyjską modą.

W ostatnich dziesięcioleciach skóra ponownie stała się wyraźnym elementem w kompozycjach perfum, definiując je jako bardzo osobiste i subtelne. 

Od 2001 roku perfumy skórzane są oficjalnie uważane za jedną z rodzin zapachów. To doprawdy niezwykłe, jak prosta potrzeba rozwiązania problemu przez rzemieślników, zmagających się z brzydkim zapachem garbowanych skór, doprowadziła do zbudowania całej rodziny zapachów. 

Jak pachną zapachy skórzane?

Zapachy skórzane są miękkie, świeże, delikatne. Często spotkamy tu drewno i piżmo, len i białe kwiaty, ale najważniejsze jest to, że wyczuwalne są tylko przez osobę, która je nosi lub jest z nią bardzo blisko. Nie są rozpylane na skórę dla innych, ale bardziej dla siebie. Chyba najlepiej tę grupę zapachową definiuje słowo: intymność.

Skórzany akord w perfumach charakteryzuje się szeroką gamą, od ciemnej, głębokiej skóry po miękki i giętki zamsz. Perfumy często są suche, rodzina zapachów jest również często opisywana jako suche drewno. 

W skórzanych perfumach można wyczuć takie nuty jak: dymne, prawie spalone drewno (smoła brzozowa), zwierzęce (kastoreum), bursztynowe, drzewne (oud) i balsamiczne (styraks). W tych perfumach mogą również występować nuty tytoniowe i migdałowe.

Nuty tytoniowe w skórzanych perfumach
Skóra, tytoń i drewno używane w perfumach tworzą typowo męską kompozycję

Szerokie spektrum wykorzystywanych składników w procesie tworzenia kompozycji perfum skórzanych pozwolił wykształcić kilka bardziej precyzyjnych podgrup tej rodziny zapachów. Są to:

  • perfumy tytoniowo-skórzane
  • perfumy kwiatowo-skórzane
  • perfumy drzewno-skórzane.

Dla kogo perfumy skórzane?

Perfumy skórzane są dla każdego, tę rodzinę zapachów pokochali tak samo mężczyźni, jak i kobiety. Męskie aspekty przybierają często formy twarde, eleganckie i nieco dzikie. Damskie z kolei imponować mogą delikatnością i uwodzić kwiatowym zapachem. Skórzane zapachy najbardziej nadają się na jesienne i zimowe wieczory.

Perfumy skórzane damskie – ranking najładniejszych zapachów

Szukasz perfum, w których ważną rolę odgrywa nuta skóry? Zobacz nasze zestawienie najładniejszych skórzanych zapachów dla kobiet. Znajdziesz w nim perfumy z różnych grup olfaktorycznych. Przedstawiamy propozycje bardzo popularne, jak i nieco niszowe.

Bottega Veneta Bottega Veneta

Perfumy Bottega Veneta Bottega Veneta

Woda perfumowana Bottega Veneta marki Bottega Veneta to perfumy szyprowo-kwiatowe dla kobiet. Dominującymi akordami jest skórzany, mszany, ziemisty i paczulowy, a wszystko to nieco przełamane słodkim jaśminem i orzeźwiającą bergamotką. Kompozycja tego zapachu wygląda następująco:

Nuty głowy: pieprz różowy, bergamotka

Nuty serca: jaśmin

Nuty bazy: skóra, mech dębowy, paczula.

Bottega Veneta EDP to perfumy bardzo oryginalne, otulające, choć zaczynające się nieco surowo, pełne klasy i z charakterem. Idealny wybór na schyłek lata, jesień i zimę. Zapach jest dosyć minimalistyczny, raczej bliskoskórny, ale wyróżnia się dobrą trwałością.

Chociaż producent uznał, że Bottega Veneta EDP to zapach dla kobiet, to mają one charakter unisex i są noszone chętnie także przez panów. Zostały wydane w 2011 roku.   

Hermès Kelly Caleche 

Perfumy Kelly Caleche Hermes

Woda perfumowana Kelly Caleche marki Hermès to właściwie już klasyka skórzanych zapachów dla kobiet. Co warto podkreślić – Hermès bardzo blisko związany jest z przemysłem skórzanym, ponieważ marka zaczęła karierę od produkcji luksusowych skórzanych akcesoriów jeździeckich, następnie – galanterii i dopiero później powstały pierwsze zapachy z logo tego francuskiego domu mody. W perfumach Kelly Caleche dominują akordy skórzane i kwiatowe, a kompozycja opiera się na następujących nutach zapachowych:

Nuty głowy: grejpfrut, konwalia, narcyz

Nuty serca: róża, tuberoza, mimoza

Nuty bazy: skóra, irys.

Twórcą Kelly Caleche jest jeden z najwybitniejszych perfumiarzy: Jean-Claude Ellena, a zapach miał swoją premierę w 2007 roku.

Perfumy powinny spodobać się tym paniom, które szukają zapachu typowo skórzanego, o nieco zamszowym wydźwięku, niebanalnego i szlachetnego. 

Carolina Herrera CH Privée 

Perfumy CH Privee Carolina Herrera

Kolejna propozycja w naszym zestawieniu to woda perfumowana CH Privée, bardzo lubianej marki Carolina Herrera. Są to perfumy skórzane, w których dosyć mocno wyczujemy także akordy waniliowe i paczulowe. Pełna kompozycja przedstawia się następująco:

Nuty: skóra, wanilia, paczula, osmantus, kawior.

Zapach zdecydowanie najlepiej będzie wybrzmiewał jesienią i zimą. CH Privée – pomimo sporego udziału wanilii – nie są perfumami słodkimi. Co więcej – mamy tutaj potencjalnie drugi “słodki” składnik, czyli osmantus. Zapach tego krzewu porównywany jest do jaśminu lub do herbaty jaśminowej. Samo zestawienie tych składników ze skórą i nieco słonym kawiorem brzmi bardzo ciekawie i choć CH Privée nie zdobyły tak ogromnej popularności jak słynny “bucik” Herrery, to uważamy, że są nie mniej warte przetestowania. 

Molinard Cuir Eau de Parfum (unisex)

Perfumy Molinard Cuir Eau de Parfum

Cuir Eau de Parfum marki Molinard to bardzo ciekawa propozycja skórzanych perfum dla kobiet i mężczyzn. W kompozycji wyczujemy sporo akordów korzennych (zarówno tych świeżych, jak i ciepłych), jak i drzewnych oraz agarowych. Spójrzmy na nuty zapachowe, bo jest to zestawienie bardzo ciekawe:

Nuty głowy: bergamotka, gałka muszkatołowa, werbena cytrynowa

Nuty serca: szafran, pieprz, lawenda, lilia

Nuty bazy: skóra, agar, bursztyn, piżmo, paczula, drzewo sandałowe.

W bazie znajdziemy właściwie wszystkie najpopularniejsze nuty, które są nieco rozjaśnione przez cytrusowy początek, a następnie nabierają orientalnego charakteru.

Cuir Eau de Parfum nie pachną jak typowe mainstreamowe kompozycje, mają charakter nieco vintage. Gorąco polecamy do testów zarówno kobietom i mężczyznom, którzy szukają skórzanych zapachów.

Chanel Les Exclusifs De Chanel Cuir De Russie 

Perfumy Chanel Les Exclusifs De Chanel Cuir De Russie

Kolejna propozycja skórzanych perfum nawiązuje do starej rosyjskiej gamy tych zapachów, co możemy odkryć już w nazwie. Mowa o Les Exclusifs De Chanel Cuir De Russie marki Chanel. W perfumach tych dominują akordy skórzane, wymieszane z dymnymi, kwiatowymi i drzewnymi. Kompozycja prezentuje się następująco: 

Nuty głowy: bergamotka, mandarynka, kwiat pomarańczy afrykańskiej

Nuty serca: jaśmin, róża, ylang-ylang, nuty orientalne

Nuty bazy: skóra, brzoza, tytoń, piżmo.

Chociaż skórę mamy wymienioną dopiero w bazie, to zapach ten od początku oscyluje wokół tej głównej nuty, która po pewnym czasie zyskuje nieco bardziej miękkiego charakteru dzięki kwiatom. Jest to jednak kompozycja w odbiorze dosyć surowa, kierująca się bardziej w stronę grupy szyprowej niż kwiatowej. Między innymi z tego względu zapach jest uniseksowy, z powodzeniem mogą nosić go także panowie.

Grès Cabochard Eau de Parfum 2019 

Grès Cabochard Eau de Parfum 2019

Cabochard Eau de Parfum marki Grès swoją premierę miały w 1959 roku, a obecnie możemy cieszyć się wersją po reformulacji z 2019 roku. To perfumy szyprowe, w których wyczujemy akordy drzewne, mszane, skórzane i ziemiste, nieco ocieplone kwiatami. Na początku spójrzmy na kompozycję:

Nuty głowy: galbanum, szałwia, aldehydy

Nuty serca: jaśmin, róża, ylang-ylang

Nuty bazy: skóra, mech dębowy, paczula, drzewo sandałowe.

To kolejne perfumy w tym zestawieniu, które bardziej przypominają propozycje vintage niż nowoczesne, dosyć łatwe w odbiorze propozycje topowych marek. Wspaniałą zaletą Grès Cabochard jest ich cena – zakup flakonika na pewno nie zrujnuje portfela.

Gorąco polecamy do testów tym paniom, które chcą poznać klasyczne szypry w nieco mrocznym wydaniu z akordami skórzanymi.

Perfumy skórzane męskie – ranking najciekawszych zapachów

W rankingu skórzanych męskich zapachów prezentujemy zarówno klasyki gatunku, jak i perfumy niszowe, często bardzo bogate pod względem kompozycji. Wybraliśmy zarówno perfumy, które od pierwszych sekund po rozpyleniu można określić skórzanymi, jak i te, w których akord skóry znajduje się dopiero w bazie i dochodzi do głosu ostatni.

Tom Ford Ombré Leather (unisex)

Perfumy Tom Ford Ombré Leather

Ranking najpiękniejszych męskich zapachów skórzanych zaczynamy od pewniaka – Ombré Leather marki Tom Ford to zapach, który niezmiennie zachwyca od premiery do dnia dzisiejszego. Jest to zapach unisex, ale znacznie częściej wybierany przez panów, stąd zakwalifikowaliśmy go do tej grupy. Zobaczmy na kompozycję:

Nuty głowy: kardamon

Nuty serca: skóra, jaśmin wielkolistny

Nuty bazy: mech, bursztyn, paczula.

Wygląda dosyć minimalistycznie, ale w tym tkwi siła tych perfum. Bardzo mocno wyczuwalne akordy skóry połączone zostały z nutami słodkimi i ciepłymi.

Co prawda w spisie nie znajdziemy żadnych owoców (w odróżnieniu od wersji z 2016 roku), ale niemal każdy, kto nosił ten zapach, czuje w nich maliny 🙂 

Loewe 7 Anónimo

Perfumy Loewe 7 Anónimo

Loewe 7 Anónimo marki Loewe to perfumy skórzane, ale jednocześnie żywiczne, balsamiczne, kadzidłowe, otulające, mogą być nieco “przykurzone” w odbiorze. Na pewno nie będzie to zapach bardzo łatwy w odbiorze dla osób, które są przyzwyczajone raczej do lekkich perfum, ale zdecydowanie warto go poznać. Jakie nuty znajdziemy w Loewe 7 Anónimo?    

Nuty głowy: pieprz różowy, kadzidło

Nuty serca: skóra, benzoes, wetyweria

Nuty bazy: labdanum, drzewo sandałowe.

Kompozycja już na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie i nie mniej ciekawie pachnie. Najpierw mamy do czynienia z różowym pieprzem, a następnie skóra i kadzidło jest nieco przełamywane przez wetywerię, by na koniec perfumy otuliły nas drzewem sandałowym i balsamicznym labdanum. 

Zapach polecamy przede wszystkim na zimniejsze miesiące (jesienne i zimowe), ponieważ nuty żywiczne i kadzidlane dobrze komponują się niskimi temperaturami.

Paco Rabanne 1 Million Parfum 

Perfumy Paco Rabanne 1 Million Parfum dla mężczyzn

1 Million Parfum marki Paco Rabanne to perfumy zaliczane do rodziny zapachów skórzanych, jednak ich kompozycja jest dosyć złożona.

Znajdziemy w niej następujące składniki: tuberoza, sól, solar hs, ambra, skóra, olej monoi, drewno kaszmirowe, labdanum, sosna.

Jest to zapach słodko-słony, z akordami żywicznymi, skórzanymi i w dodatku z dosyć znaczącą nutą sosny.

1 Million Parfum na pewno trzeba zaliczyć do zapachów nowoczesnych, raczej o charakterze “imprezowym” (ze względu na słodkie nuty) niż klasycznym, biurowym czy biznesowym.

Polecany raczej na chłodniejsze pory roku: wczesną wiosnę, jesień i zimę. Na pewno w bardziej ponure dni wniesie sporą dawkę optymizmu.  

Carolina Herrera Bad Boy Le Parfum 

Perfumy Carolina Herrera Bad Boy Le Parfum

Bad Boy Le Parfum marki Carolina Herrera to skórzane perfumy dla mężczyzn z mocnym akordem aromatycznym, korzennym i ziołowym, ale też słodkim. Kompozycja przedstawia się następująco: 

Nuty głowy: grejpfrut, konopie indyjskie

Nuty serca: pieprz czarny, geranium

Nuty bazy: skóra, wetyweria.

Ciekawostką jest to, że jednym z bardziej wyczuwalnych składników tych perfum jest konopie indyjskie i to w bardzo naturalnym wydaniu. Skórę natomiast znajdziemy w bazie i nie wybrzmiewa ona tak mocno, jak we wcześniej podanych propozycjach.

Ta pozycja w rankingu jest więc pewnego rodzaju ciekawostką, jednak nie należy się spodziewać, że to typowo skórzany, dymny zapach.

Seria Cuir Nomades marki Memo Paris (unisex)

Perfumy Memo Paris Africa Leather

Luksusowa francuska marka Memo Paris wydała serię Cuir Nomades, w której znajdziemy wiele propozycji zapachów skórzanych. Rozpoznamy je po słowie “leather” w nazwie, a wybierać jest w czym, bo na serię składa się: African Leather, Irish Leather, Italian Leather, Russian Leather, Ocean Leather, Sicilian Leather, Morrocan Leather, Oriental Leather, Iberian Leather, French Leather.

Z jednej strony punktem wspólnym serii jest akord skórzany, wyczuwany mniej lub bardziej intensywnie, a z drugiej – każda kompozycja próbuje odwzorować pewne charakterystyczne zapachy regionu, na którym się wzoruje. 

I tak np. w perfumach Italian Leather znajdziemy następujące nuty:

Nuty głowy: skóra, liść pomidora, wanilia

Nuty serca: liść pomidora, galbanum, szałwia muszkatołowa, labdanum, korzeń irysa

Nuty bazy: skóra, benzoes, mirra, drzewo sandałowe, wanilia, piżmo, opoponaks.

Jak widać, mamy tu wiele składników żywicznych, ale też wyjątkowy zapach kojarzący się z Italią, czyli pomidory 🙂

Dla porównania afrykańska kompozycja (African Leather) przedstawia się następująco: kardamon, skóra, kmin, szafran, wetyweria, paczula, geranium, bergamotka, agar (oud), piżmo.

Jeśli zainteresowały Cię zapachy marki Memo Paris, to sprawdź ceny i dostępność w drogerii.

Dla wielbicieli i wielbicielek niebanalnych zapachów seria Cuir Nomades na pewno będzie ciekawą propozycją.

Valentino Uomo Intense 

Perfumy Valentino Uomo Intense

Valentino Uomo Intense marki Valentino są zaliczane do grupy zapachów skórzanych, choć – w zależności od nosa – dominować w nich mogą akordy waniliowe lub irysa. To bardzo ciekawa kompozycja, więc spójrzmy, co w sobie kryje:

Nuty głowy: mandarynka, szałwia muszkatołowa

Nuty serca: irys, fasola tonka

Nuty bazy: skóra, wanilia.

Warto podkreślić, że Valentino Uomo Intense nie ma charakteru słodkiego, z czym mogłaby się kojarzyć wanilia, ale raczej nieco suchy, dymny. To zdecydowanie męskie perfumy, szlachetne w odbiorze, bardzo często porównywane do Dior Homme Parfum, m.in. ze względu na charakterystyczne użycie irysów.

Warto przetestować nie tylko wtedy, gdy szukasz zapachów skórzanych.

Parfums De Marly Godolphin

Perfumy Parfums De Marly Godolphin

Godolphin marki Parfums de Marly to skórzane perfumy dla mężczyzn, w których odnajdziemy także nuty owocowe, aromatyczne, nieco zwierzęce. Może warto zacząć od tego, że niszowa marka Parfums de Marly tworzy zapachy inspirowane przepychem Ludwika XV, a jednocześnie skierowane do nowoczesnych gentlemanów. Z kolei nazwa zapachu “Godolphin” pochodzi od legendarnego arabskiego ogiera, jednego z trzech, które dały początek rasie konia pełnej krwi angielskiej. Tyle z ciekawostek, przejdźmy do sprawdzenia kompozycji zapachu Godolphin: 

Nuty głowy: nuty owocowe, nuty zielone, szafran, yerba mate, tymianek, cyprys

Nuty serca: róża, irys, jaśmin

Nuty bazy: skóra, bursztyn, wetyweria, cedr, piżmo, wanilia.

Przyprawy, nuty zielone i owocowe wymieszane z kwiatami aż wreszcie w bazie – skórą, bursztynem, wanilią, piżmem, wetywerią i pieprzem. Kompozycja na pewno bogata, przemyślana, w odbiorze elegancka, a jednocześnie po gentelmeńsku bezpieczna. 

I to już wszystkie z naszych propozycji. Jeśli macie swoje ulubione skórzane zapachy, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Niektóre odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Klikając w nie i dokonując zakupów na stronie, wspierasz nasz serwis, jednocześnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Dziękujemy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *