Strona główna » Balsam

Balsam

« Back to Glossary Index

Balsam – to związek roślinny, który charakteryzuje się silnym zapachem. Rośliny wytwarzają półstały materiał, który nie jest rozpuszczalny w wodzie. Drzewa, które noszą ten związek, to sosny balsamiczne, jodły balsamiczne, topole balsamiczne i balsam peruwiański.
Silny i charakterystyczny zapachbalsam zawdzięcza obecności kwasu benzoesowego i cynamonowego lub estrów tych kwasów. W zależności od drzewa, drzewo może swobodnie wypławiać mieszankę, pozwalając ludziom na zebranie zroszonego soku, lub wymaga przycięcia w celu uwolnienia materiału, który gdy wypływa z drzewa zwykle jest oleisty lub lepki. Z biegiem czasu związek twardnieje, co ułatwia obsługę i transport. Może mieć kolor od żółtawego do brązowego.
W przeszłości preparaty medyczne były wytwarzane z balsamu, ponieważ uważano, że silny zapach jest korzystny z medycznego punktu widzenia, zwłaszcza w przypadku chorób układu oddechowego.
Z biegiem lat balsamu zaczęto używać jako składnik perfum. Dzisiaj czyste ekstrakty balsamiczne są dostępne na rynku dla wszystkich. Przykłady perfum zawierających składniki balsamu to Yves Saint Laurent Opium, Estée Lauder Youth-Dew Amber Nude czy Christian Dior Poison.

« Wróć do listy pojęć