Strona główna » Porady o perfumach » Podróbki perfum i kosmetyków – czy warto ich używać?

Podróbki perfum i kosmetyków – czy warto ich używać?

Podróbki perfum

Są tańsze, a ich wizerunek jest identyczny z oryginałem do tego stopnia, że ​​w niektórych przypadkach trudno odróżnić kopię. Okazuje się, że podrabiane perfumy i kosmetyki niosą za sobą nie tylko trzeciorzędne doznania, ale mogą narazić użytkownika na poważne problemy zdrowotne. Przeczytaj, dlaczego podrobione perfumy są niebezpieczne. 

Problem podrabiania perfum 

Problem podrabiania perfum jest wciąż aktualny. Według danych, którymi dysponuje EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej), sektor perfumeryjny i kosmetyczny w Europie traci rocznie około 7,8% sprzedaży z powodu podrabianych towarów. Producenci od dawna walczą z podrobionymi produktami, obecnie problem sięga głębiej i nie dotyczy wyłącznie najgłośniejszych i największych światowych marek, ale uderza też w perfumerie niszowe i mniej popularne. 

Podrabiane kosmetyki coraz częściej znajdziemy w popularnych serwisach typu Allegro, OLX, Amazon czy eBay. Nieuczciwi sprzedawcy korzystają z naiwności i braku znajomości rynku przez konsumentów. Konsumentami z kolei często kieruje chęć zaoszczędzenia jakiejś kwoty pieniędzy – dlatego łatwo kuszą się na różnego rodzaju promocje z niesprawdzonych źródeł.

Problem tkwi w tym, że podróbki to produkty zdecydowanie gorszej jakości, ale gdyby tylko o samą jakość chodziło, można byłoby to uznać za świadomą decyzję konsumenta, który nie chce przepłacać i zadowala się produktem miernej jakości. Rzecz w tym, że analizy laboratoryjne pokazują, że często składniki, które zostały wykorzystane do produkcji danej podróbki niosą za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo dla zdrowia użytkownika.

Na marginesie trzeba dodać, że za handel podróbkami grozi odpowiedzialność karna, natomiast kupujący ryzykuje głównie własnym zdrowiem.

Podrobione perfumy
Podróbka czy oryginalne perfumy? Czasem trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka

Dlaczego podróbki perfum są niebezpieczne?

Podrobione produkty kosmetyczne, takie jak imitacje perfum, szminki i tuszu do rzęs, często zawierają duże ilości aluminium i ołowiu. Produkty te mogą być również wypełnione znanymi czynnikami rakotwórczymi, w tym arsenem, berylem i kadmem, miedzią, rtęcią, a także bakteriami. Niestety podrabiane perfumy zawierają równie ftalan di(2-etyloheksylu) (DEHP), czynnik rakotwórczy, który Agencja Ochrony Środowiska (EPA) umieściła na liście najbardziej śmiercionośnych znanych toksycznych chemikaliów dla ludzi

Co więcej – podrabiane perfumy zawierają jako rozpuszczalnik etanol przemysłowy lub o niskiej czystości. Ponadto wykryto zakazane związki, takie jak glikol etylenowy (szeroko stosowany jako płyn do spryskiwaczy w samochodzie). Substancje chemiczne użyte w celu odtworzenia interesującego zapachu nie są certyfikowane ani wyszczególnione na opakowaniu zakupu. 

Wszystko to może powodować dość poważne skutki uboczne w postaci różnych chorób skórnych takich jak zapalenia, łuszczyca, wysypki, trądzik i różnego typu reakcje alergiczne.

Płyn do spryskiwaczy
W składzie podróbek perfum wykryto m.in. glikol etylowy, szeroko stosowany jako płyn do spryskiwaczy

Legalne perfumy są nadzorowane przez IFRA (International Fragrance Association), która zajmuje się badaniem i wykluczaniem potencjalnie szkodliwych surowców i składników, które mogą powodować alergie lub podrażnienia. W legalnych produktach mamy też zawsze podaną informację o składzie i surowcach wykorzystanych w produkcji, natomiast w razie problemów (np. wystąpienia reakcji alergicznej) – możliwość skontaktowania się z producentem. Takich informacji brakuje w przypadku podrabianych towarów produkowanych przez anonimowych producentów. Są całkowicie pozbawione wskazówek co do składników, a nawet gdy są one podane, to nie możemy tym informacjom bezgranicznie zaufać.

Na co zwracać uwagę przy zakupie perfum i kosmetyków?

Jak odróżnić perfumy oryginalne od tych podrabianych? Przede wszystkim przeczytaj nasz obszerny artykuł pt. Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Po kodzie, zapachu, wyglądzie, cenie?

Niestety popularne serwisy aukcyjne sprzyjają sprzedaży podróbek, coraz częściej spotykamy również zjawisko dropshippingu, gdy zakupiony towar jest do nas wysyłany bezpośrednio od producenta z innego państwa (przede wszystkim z Chin). Jednak istnieje wiele perfumerii internetowych, które absolutnie nie dopuszczają obrotu jakimikolwiek podróbkami i właśnie z nich warto korzystać. 

Aby nie paść ofiarą oszustów, zawsze warto polegać na witrynach i sklepach internetowych, które mają jasno określoną specyfikację produktów, podane ogólne warunki sprzedaży i dane dotyczące samej firmy, a także oferują bezpieczne metody płatności. Tego typu sklepy bardzo często posiadają czaty czy kanały społecznościowe, gdzie można bezpośrednio zapytać o wszelkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa produktów. Firmy te ręczą swoją marką i renomą, ponieważ w przeciwnym wypadku bardzo szybko straciłyby klientów i pozycję na rynku.

Problem sprzedaży podróbek nie dotyczy jedynie internetu, wielu z nas kojarzy stoiska z kosmetykami na bazarach, rynkach itp. Nawet jeżeli znajdują się tam produkty oryginalne, to często są one już przeterminowane, co również może wywołać różne reakcje alergiczne. Właściwe przechowywanie perfum jest szalenie ważne i nie powinny być one sprzedawane “pod gołym niebem”, bo wtedy są narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Przeczytaj też nasze porady w artykule pt. Jak sprawdzić datę produkcji perfum? Krok po kroku pokazujemy tam, jakiego kodu szukać i na jakich stronach zweryfikować datę produkcji perfum.

Podsumowanie

Złotą zasadą dla kupującego powinno być kupowanie perfum w uznanych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Świadomość konsumentów i współpraca są niezbędne do walki z podrabianymi kosmetykami i perfumami. 

Mając na uwadze zagrożenia, jakie może nieść za sobą używanie kosmetyków i perfum niewiadomego pochodzenia, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z dostępnymi w internecie opiniami zarówno o sprzedawcy jak i produkcie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze sklepem i poprosić o odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *